Lyon, Francja

   Za czasów rzymskich Lyon był stolicą Galii i nazywał się Lugdunum, lecz złoty okres tego miasta leżącego nad Rodanem i Saoną przypadł na wieki XVI i XVII. Wówczas to Lyon stał się stolicą francuskiej bankowości, a następnie światowego przemysłu jedwabniczego i jednym z największych robotniczych miast Europy. To tutaj ukuto hasło "proletariusze wszystkich krajów łączcie się", które wykorzystał Karol Marks. 
   Czym się może pochwalić Lyon? Przede wszystkim średniowieczną katedrą, renesansowymi fasadami, krużgankami, brukowanymi uliczkami i trudno dostępnymi przejściami między domami, czyli traboules. Prowadzą one do krytych krużganków i cichych podwórek. 
   Szacuje się, że w Lyonie jest około 400 krytych przejść - traboules - lecz tylko niektóre z nich są udostępniane turystom. Najbardziej znane przejście zaczyna się w domu numer 26 przy ulicy Saint Jean w Vieux Lyon. 
   Chociaż miasto wydaje się atrakcyjne, to wcale nie jest jakoś specjalnie oblegane przez turystów. W zasadzie to najbardziej tłoczno robi się w trzeci czwartek listopada, kiedy to liczne kawiarenki, restauracje i bary organizują przyjęcia z okazji zbioru młodego wina. Lyon leży bowiem o rzut kamieniem od winnic, w których produkuje się beaujolais nouveau.
   Symbol Lyonu? To bez wątpienia kukiełka Guignol. Wymyślił ją pozbawiony pracy tkacz, który zarabiał na życie jako dentysta. Kukiełka służyła do zabawiania przerażonych pacjentów. Spodobała się. 
   Nie każdy wie, że to właśnie w tym mieście bracia Lumière zbudowali swój kinematograf i nakręcili pierwszy film, choć pierwszą projekcję kinową przeprowadzili w Paryżu.
   Historyczna część Lyonu została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Miało to miejsce 5.12.1998 roku. W dzielnicy Vieux Lyon znajdują się liczne zabytki gotyckie i renesansowe. 
   Do naszych czasów zachowało się też sporo ruin budowli rzymskich, takich jak akwedukty, termy, teatr czy amfiteatr. 

Komentarze