Tropiki (2)

   Antigua i Barbuda to wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli. Oficjalnie głową państwa jest królowa brytyjska, reprezentowana na wyspach przez gubernatora generalnego.
   Antigua jest wyspą wulkaniczną (choć wulkany wygasły około 20 milionów lat temu), zaś Barbuda płaską wyspą koralową zbudowaną głównie z wapieni. Większość naturalnej roślinności wysp została wycięta pod plantacje. Stanowiące około 11% powierzchni lasy w dużym stopniu pochodzą z programu zalesień. 
   W 2017 roku Barbuda została zdemolowana przez huragan Irmę.


   Aruba stanowi terytorium zależne Holandii. Jest jedną z wysp należących do Małych Antyli na Morzu Karaibskim.
   W 1499 została odkryta przez Hiszpanów, a w XVII wieku została włączona do Antyli Holenderskich. Wyspa ta cechuje się nizinnym krajobrazem z bardzo ubogą roślinnością. Naturalną formację roślinną wyspy stanowiły sawanny, zdegradowane przez działalność człowieka.


   Fidżi to państwo archipelagowe obejmujące 320 wysp i atoli koralowych, położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Największe z wysp to Viti Levu i Vanua Levu, a wszystkie zajmują łącznie powierzchnię 18,3 tysiąca km². 
   Archipelag jest pochodzenia kontynentalnego i koralowego, a przede wszystkim wulkanicznego. Cały region nadal jest bardzo aktywny sejsmicznie.


   Wyspy Św. Tomasza i Książęca to państwo leżące na Atlantyku, w Zatoce Gwinejskiej, na północ od równika. Składa się z 5 wysp, z których 3 są zamieszkałe. Dwie główne wyspy - od których wzięła się nazwa kraju - to Wyspa Świętego Tomasza o powierzchni 859 km² oraz Wyspa Książęca zajmująca powierzchnię 142 km².
   Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, o górzystej powierzchni. 
   Zostały odkryte przez Portugalczyków w 1471 roku. Około roku 1483 przybyli tu pierwsi osadnicy - wcześniej wyspy były bezludne. Od 1522 stały się kolonią portugalską. Do połowy XVI wieku stały się dużym ośrodkiem plantacji trzciny cukrowej. Do pracy na plantacjach sprowadzano niewolników z zachodniej Afryki.

Komentarze