Archipelag Sokotra

   Archipelag Sokotra leży na Oceanie Indyjskim, niedaleko Rogu Afryki. Politycznie należy do Jemenu, od 2013 roku stanowi jego prowincję. 
 
   Na archipelag składają się 4 wyspy: główna Sokotra oraz Abdal-Kuri, Samha i Darsa. Ze względu na położenie i niezwykły klimat, miejsce to zostało wpisane w 2008 roku na listę UNESCO.  
    W 1507 roku archipelag został zdobyty przez Portugalczyków, którzy liczyli na to, że uda się go wykorzystać jako punkt w drodze Indii i Dalekiego Wschodu, jednak nieurodzajność gleb i brak naturalnych zatok doprowadziły Portugalczyków w ciągu 4 lat do decyzji o opuszczeniu tego miejsca.
    Pod panowaniem sułtanów muzułmańskich archipelag próbowano odsprzedać. Dopiero jednak po upadku Imperium Brytyjskiego i odejściu Brytyjczyków z Bliskiego Wschodu status archipelagu zaczął się zmieniać. W 1990 roku stał się częścią Jemenu.
    Dzięki odizolowaniu geograficznemu wykształciła się tutaj zadziwiająca flora. Szacuje się, że około 300 z 800 występujących tam gatunków roślin nie występuje nigdzie indziej. 
    Do unikatowych gatunków zalicza się adenium opasłe, zwane też różą pustyni. Ta przypominająca miniaturowe drzewo roślina może osiągnąć 3 m wysokości. Charakterystyczna jest też dracena smocza, zwana także smoczym drzewem. 
   Posiada ona szeroki konar i rozłożystą koronę gałęzi, pokrytymi liśćmi rosnącymi wyłącznie ku górze.

Komentarze