kłusownictwo vs tygrysy

 Ze strony WWF

Kłusownictwo to nie tylko broń palna i pogoń za zwierzyną, ale także ukryte głęboko w lesie pułapki z drutu i metalowej linki. Wydają się niepozorne, lecz są zabójczo skuteczne. Co roku w sidłach giną przedstawiciele wielu gatunków zwierząt. Niektóre z nich tracimy bezpowrotnie. Wśród ofiar pojawiają się także tygrysy. 

POD OCHRONĄ CZY NIE – NIE MA ZNACZENIA 

Szacuje się, że na obszarach chronionych w samej Kambodży, Laosie i Wietnamie znajduje się ponad 12 milionów sideł. Skalę problemu najlepiej obrazuje fakt, że w wymienionych krajach nie ma już dziko żyjących tygrysów. Wszystkie zostały zabite. Całkowita liczba sideł we wszystkich państwach Azji Południowo-Wschodniej jest znacznie większa. Pułapki pojawiają się nie tylko przy samej granicy obszarów chronionych, lecz są także powszechne na całym ich terenie. 

ŚMIERTELNA PUŁAPKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH SSAKÓW  

Sidła stwarzają niebezpieczeństwo dla ponad 700 gatunków ssaków lądowych w regionie. Wśród nich znajdują się te najrzadsze i najbardziej zagrożone wyginięciem, jak słoń indyjski i nosorożec sumatrzański. Sidła są również największym zagrożeniem dla przetrwania tygrysów – ich populacja w lasach Belum-Temengor w Malezji zmniejszyła się o połowę w latach 2009-2018.  

Projekt podwojenia liczby dziko żyjących tygrysów na świecie Tx2 trwa od 10 lat. Populacja gatunku odnotowała wzrost w 5 krajach: Bhutanie, Chinach, Indiach, Nepalu i Rosji. Tygrysy wracają na dawniej zajmowane przez siebie obszary. Wszystko to dzieje się w cieniu kryzysu kłusowniczego w Azji Południowo-Wschodniej, który nie pozostaje bez wpływu na sytuację gatunku.

DOBRA WIADOMOŚĆ

Historia tygrysów w Indiach jest zdumiewającym sukcesem: w latach 2006-2018 szacunkowa liczba tygrysów na wolności wzrosła tam ponad dwukrotnie. W Nepalu ich populacja niemal się podwoiła od 2009 r., a w samym Parku Narodowym Bardia wzrosła pięciokrotnie do ponad 80 tygrysów w 2018 r. W Bhutańskim Królewskim Parku Narodowym Manas liczba tygrysów wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2010–2018. W Chinach i na rosyjskim Dalekim Wschodzie populacja tygrysów rośnie i rozprzestrzenia się na nowe obszary. 

Komentarze