Burgundię od wschodu ogranicza masyw Jury i obniżenie tektoniczne w postaci tak zwanej Bramy Burgundzkiej, ciągnącej się od Wogezów na północy Jury przy granicy ze Szwajcarią. Na południu w krajobrazie dominują szczyty Alp, zaś od zachodu region ten ograniczają łagodne wzniesienia Masywu Centralnego oraz piaszczyste niziny Basenu Paryskiego, który wkracza w granice regionu od północy.
Stolicą Burgundii jest Dijon - jedno z ciekawszych prowincjonalnych miast w całej Francji, słynące z Muzeum Sztuk Pięknych, choć miłośników wina bardziej zainteresuje słynny szlak winny. Ulokowane w pobliżu liczne restauracje i knajpy z pewnością pozwolą się dobrze zapoznać z miejscową kuchnią. Z czego jeszcze słynie Dijon? Z musztardy i miejscowych pierników. Do tego dochodzą stare uliczki z wiekowymi domami. Historia Burgundii jest bardzo burzliwa. Wszystko zaczęło się od tego, że plemię Burgundów osiedliło się na tych terenach w V wieku w wyniku migracji ze swoich rodzimych ziem - czyli wyspy Bornholm. Ci wschodni Germanie po przekroczeniu Renu założyli swoje pierwsze zorganizowane władztwo między Moguncją a Wormacją. Państewko to jeszcze w tym samym stuleciu zostało zniszczone przez potężnego Atyllę i jego Hunów. Ciekawi historii powinni sięgnąć po "Pieśń o Nibelungach" - epos napisany na przełomie XII i XIII wieku. Po Atylli przyszli Frankowie, a Karol Wielki podzielił imperium na 3 niezależne królestwa. Potężna już wtedy Burgundia rozpadła się na 2 części.
Z czasem książęta Burgundii z powrotem zaczęli władać hrabstwem, czyli Jurą, będąc jednocześnie lennikami cesarza niemieckiego, następnie Holandią, Luksemburgiem, Flandrią i Alzacją, a w trakcie wojny 100-letniej, aby zrzucić z siebie lenno, Burgundczycy zbratali się z Anglikami przeciwko francuskiemu królowi. Efekt? Zapisali się na kartach historii jako zdrajcy, jako ci, którzy wydali wrogowi Joannę d'Arc.
Niepodległość zakończyła się wraz ze śmiercią ostatniego burgundzkiego Walezjusza Karola Śmiałego, który zginął bezpotomnie w 1477 roku w bitwie ze Szwajcarami pod Nancy. Wówczas to nastąpił podział księstwa pomiędzy francuskich Walezjuszy i Habsburgów.
Rewolucja Francuska przyniosła Burgundii kolejne rozczarowania. Nie dość, że straciła historyczną nazwę, to jeszcze została podzielona na 4 departamenty. Dopiero w XIX wieku Burgundia, niesiona falą rewolucji przemysłowej, zaczęła się rozwijać. Obecnie region zachował swój rolniczy charakter, a głównymi gałęziami gospodarki są turystyka i oczywiście wino.
Komentarze
Prześlij komentarz