Parki Narodowe świata (4)

     Ten utworzony w 1934 roku park narodowy leży we wschodniej części stanu Tennessee i zachodniej stanu Karolina Północna. Ma 2092 km ² powierzchni, a swym zasięgiem obejmuje górski region południowych Appalachów. Występuje tu ponad 1500 gatunków roślin kwiatowych oraz 130 gatunków drzew, a także ponad 200 gatunków ptaków. Można tu spotkać m.in. baribale, wilki, oposy.

Great Smoky Mountains National Park, USA

    Został utworzony w 1962 roku w obrębie północnej części Wyżyny Gujańskiej, w południowo-wschodniej części kraju, przy granicy z Gujaną i Brazylią. Zajmuje powierzchnię 30 000 km², a ochroną objęto wysoki płaskowyż Gran Sabana rozciągający się na wysokości od 1500 do 2000 m n.p.m. Największą atrakcją parku jest bez wątpienia Salto del Angel

Canaima, Wenezuela
    

    To najstarszy park narodowy Argentyny. Oficjalnie został zatwierdzony w 1934 roku, a pierwotnie założony w 1903. Zajmował obszar 75 km², a w latach 1907 i 1922 powiększono jego powierzchnię do 3721 km². Obecnie obejmuje on wysokogórskie tereny wschodnich Andów, ciągnących się wzdłuż granicy z Chile. 
    Na terenie parku występują m.in. pumy, pudu, kondory wielkie, dzięcioły czarnogłowe. 

Nahuel Huapi, Argentyna


    Ten utworzony w 1959 roku w południowej części Wielkich Gór Wododziałowych obejmuje swym zasięgiem najwyższe partie pasma Gór Błękitnych. Zajmuje obszar o powierzchni 2470 km
², około 60 km na zachód od Sydney. 
    Jego nazwa pochodzi od błękitnawego zabarwienia liści eukaliptusów i mgieł zasnuwających doliny. 
Góry Błękitne, Australia


    Powstał w 1982 roku jako pierwszy leśny narodowy park w Chinach, a po 10 latach cały okoliczny region, czyli Wulingyuan, został wpisany na listę UNESCO. Jego powierzchnia wynosi 13 000 km², a teren ten zamieszkuje ponad 500 gatunków zwierząt oraz dość rzadkie gatunki roślin. 
Park Narodowy Zhangjiajie, Chiny

    Utworzony w 1937 roku zajmuje powierzchnię 4406 km² i obejmuje swym zasięgiem południową, wysokogórską część Kordyliery Patagońskiej, na południowo-zachodnich krańcach kraju. Najwyższym szczytem tego obszaru jest Fitz Roy. Na tym rozległym terenie występują m.in. kondory wielkie, nandu plamiste, pancerniki małe, gwanako, szynszyle, pumy.

Los Glaciares, Argentyna


    Założony w 1960 roku jest jedynym nadmorskim parkiem narodowym Argentyny. Zajmuje obszar o powierzchni 345 km² w południowej części wyspy Ziemia Ognista, rozciągając się na terenach położonych na północ od kanału Beagle aż po jezioro Fagnano. 
    Żyją tu m.in. wigonie, guanako, nutrie, lisy, pumy, pudu, a także żyjące w dużych koloniach na morskich wybrzeżach uchatki; ponadto masowo osiedlają się tu ptaki.
Park Narodowy Ziemi Ognistej, Argentyna


    Ten założony w 1906 roku w południowo-wschodniej części stanu Kolorado park obejmuje obszar chroniony w postaci rozległego płaskowyżu liczącego 24 km długości i 13 km szerokości, wznoszącego się na wysokość do 530 m ponad otoczenie. 
    W okresie od VII do VIII wieku zamieszkiwał tu rolniczy lud Indian Anasazi, żyjących w jaskiniach i chatach wznoszonych z drewnianych bali. W XII wieku przenieśli się do kanionów i zamieszkali w półotwartych jaskiniach. 
Masa Verde, USA


    Leżący w północnej części Syczuanu zajmuje obszar o powierzchni 720 km
². Ten rezerwat przyrody stanowi ostaję pandy wielkiej. 
Park narodowy Jiuzhaigou, Chiny

Komentarze