Parki Narodowe świata (6)

    Ten park narodowy Kanady został utworzony w 1907 roku na powierzchni 10 878 km². Położony w zachodniej części kraju - w prowincji Alberta - obejmuje swoim obszarem spory fragment wschodnich stoków Gór Skalistych, wznoszących się tu do wysokości 3747 m n.p.m.  Park chroni krajobraz górski z licznymi szczytami pokrytymi wiecznym śniegiem. Charakterystycznym elementem pejzażu są także strome, wąski doliny, jeziora oraz lodowce. Jasper sąsiaduje z Banff. 

    Nazwa parku pochodzi od nazwiska handlarza Jaspera Howesa, który prowadził w okolicy punkt skupu skór i futer. A kiedy w 2. połowie XIX wieku handel futrami załamał się, tereny te zostały opuszczone przez ludzi.

Jasper, Kanada

    Ten najstarszy irlandzki park narodowy został utworzony w 1932 roku w południowo-zachodniej części kraju. Zajmuje obszar o powierzchni o 102 km², na który składają się krajobraz polodowcowy z licznymi stromymi dolinami, głazami narzutowymi oraz jeziorami otoczonymi wzgórzami sięgającymi nawet 840 m n.p.m. 
    Na terenie parku przetrwało stosunkowo dużo zwartych skupisk leśnych. Można tu zobaczyć m.in. dąb ostrolistny, brzozę, cis. Z kolei świat zwierząt reprezentują: jeleń szlachetny (to największa w Irlandii żyjąca na wolności populacja tego gatunku), borsuk, gronostaj, lis, a także około 140 gatunków ptaków. Ciekawostką jest to, że na terenie parku żyje około 700 sztuk jeleni sika - wschodnioazjatyckiego gatunku sprowadzonego tu w XIX wieku. 
Killarney, Irlandia

    To najmniejszy park narodowy Niemiec. Ma ledwie 30 
km² i leży na północnym wschodzie bałtyckiej wyspy Rugia. Pierwszy obszar chroniony prawem ustanowiono tu w 1935, lecz dopiero w 1990 przekształcono go w Park Narodowy Jasmund, którego największym bogactwem są kredowe skały na klifowym wybrzeżu.
    Atrakcją parku są pozostałości kultury materialnej mieszkających tu od ponad 10 000 ludzi. 
Jasmund, Niemcy

    Ten leżący na południowym zachodzie Polski park narodowy obejmuje pasmo Gór Stołowych. Został on utworzony w 1993 roku na obszarze o powierzchni 62 km
². Chroni charakterystyczny krajobraz jedynych w Polsce gór płytowych z niezwykle finezyjnymi formami skalnymi. 
    Dominującymi formacjami roślinnymi są monokulturowe lasy świerkowe, a także nieliczne fragmenty lasów bukowych oraz torfowiska. Występuje tu także wiele rzadkich roślin chronionych, takich jak np. sosna błotna, lilia złotogłów. Ze świata zwierząt warto wymienić liczne gatunki ptaków, jak puchacze, pustułki, jastrzębie, orzechówki, pliszki górskie. 
Stołowych Gór P.N., Polska

    Ten park narodowy leży w południowo-wschodniej części filipińskiej wyspy Luzon i zajmuje powierzchnię 55 
km². Obejmuje stoki czynnego wulkanu Mayon i jego najbliższą okolicę. Został utworzony w 1938 roku w celu ochrony występujących tu ekosystemów i zapobieganiu osiedlania się ludzi na stokach ciągle czynnego wulkanu. 
    W tym niecodziennym środowisku wykształcił się szczególny rodzaj roślinności, a mianowicie wysokopienne drzewa, których konary wyrastają dopiero na wysokości 45 m od ziemi. 
Mayon, Filipiny

    Ten najstarszy park narodowy Francji został założony w 1963 roku na obszarze o powierzchni 528 km
². Obejmuje wysokogórski masyw Vanoise w Alpach Zachodnich, leżący między dolinami rzek Arc i Isere, wznoszący się do wysokości 3852 m n.p.m. Jego północno-wschodnia część posiada prawie 7-km wspólną granicę z Gran Paradiso. 
Vanoise, Francja

    Ten utworzony w 1978 roku w USA park narodowy zajmuje powierzchnię 988 
km². Obejmuje płaskowyż położony w północno-zachodniej części stanu Nebraska oraz południowo-zachodniej Dakocie. Został uformowany około 80 mln lat temu, w czasie, kiedy stanowił dno płytkiego morza. Na obszarze płaskowyżu dokonano wielu ciekawych odkryć prehistorycznego świata zwierząt. 
    Panujące upały oraz kamieniste gleby były powodem, dla którego tak Siuksowie, jak i Europejczycy nazywali te tereny Bad Lands. 
Badlands, USA

    Park narodowy Tanzanii, założony w 1967 roku, leży w północno-wschodniej części kraju i zajmuje obszar o powierzchni 870
km². Obejmuje tereny otaczające potężny stożek czynnego wulkanu Mount Meru - wznoszącego się na wysokość 4565 m n.p.m. 
    W krajobrazie parku dominują puszcze, stepy i wrzosowiska. Przez wiele lat na terenie parku odbywały się legalne barbarzyńskie polowania, jednak władze wydały stosowne zakazy i obecnie turyści mogą jedynie podziwiać zwierzynę przez lornetki albo aparaty fotograficzne a nie przez lunety strzelb. 
Arusha, Tanzania

    Ten leżący w stanie Alaska park narodowy USA został utworzony w 1917 roku jako Park Narodowy McKinley. W 1980 roku poszerzono jego granice, a także zmieniono nazwę na obecną. Zajmuje on powierzchnię 24 419 
km² i obejmuje partie gór przylegające do kulminacji pasma Alaska Range - szczytu McKinley. 
    Park chroni polodowcowy krajobraz wysokogórski z licznymi dolinami U-kształtnymi, lodowcami, potokami, a także innymi formami polodowcowymi. Cały ten obszar leży na terenie aktywnym sejsmicznie. Znajduje się tu kilka czynnych wulkanów.
    Świat roślin reprezentują gatunki typowe dla środowiska subarktycznego, czyli tajgi i tundry. Sezon wzrostu roślin jest bardzo krótki, bo trwa ledwie 3 miesiące, a mimo to żyje tu ponad 30 gatunków ssaków, w tym karibu, łosie, niedźwiedzie grizzly, jeżozwierze oraz ponad 160 gatunków ptaków. 
Denali, Kanada

Komentarze