najniebezpieczniejsze jeziora świata (1)

     Jezioro Dallol (leżące na terenie wulkanu) znajduje się w północnej części Etiopii, blisko granicy z Erytreą. To naprawdę intrygujące miejsce, gdyż jest jednym z nielicznych obszarów na Ziemi, gdzie nie znaleziono żadnego życia, nawet mikroorganizmów. Czym więc jest? Gorącym obszarem o nadmiarze soli i kwasów, ponadto zbiornik wodny jest wypełniony wrzącą wodą, solą oraz toksycznymi gazami wulkanicznymi.


    Osadnik Gajówka to sztuczne jezioro o powierzchni 100 ha, położone w gminie Przykona, w województwie wielkopolskim, Polska. Powstało na terenie dawnej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, obecnie działającej jako wysypisko odpadów paleniskowych. I chociaż woda wygląda kusząco, to kąpiel w tym jeziorze jest zakazana. Otóż pH wody wynosi 12, a takie stężenie można porównać do amoniaku albo wybielacza. Kąpiel w tej wodzie może prowadzić do podrażnień skóry, oczu, problemów żołądkowych i poparzeń.


    Wulkan Kawah Ijen znajduje się we wschodniej części wyspy Jawa, Indonezja i chociaż jego nazwa oznacza "samotny krater", to jest to miejsce skupiające kilka wulkanów. To największe kwaśne jezioro na świecie znajdujące się wewnątrz krateru. Zamiast wody występuje tu kwas solny połączony z kwasem siarkowym, a do tego pH jeziora wynosi 0,3. Czym grozi kąpiel w tym jeziorze? Możliwością rozpuszczenia skóry oraz kości. 


    Jezioro Yugama leżące na szczycie góry Kusatsu-Shirane znajduje się 150 km na zachód od Tokio, Japonia. Uchodzi za jedno z najpiękniejszych jezior kraterowych na świecie, a to ze względu na turkusową barwę wody i żółtą trawę siarkową wokół zbiornika. Niestety ze względu na wysoki poziom zakwaszenia, żaden organizm żywy nie jest w stanie przetrwać w pobliżu jeziora Yugama. Gaz wulkaniczny wydobywający się z dna jeziora przekształca wodę w siarkę, co powoduje zmianę koloru na szmaragdową zieleń. Do tego duże ilości popiołu wulkanicznego powodują zagęszczenie wody, a kontakt z nią doprowadza do utlenienia i rozpuszczenia ciała.

Komentarze