Pula, Chorwacja

     Pula to miasto leżące w zachodniej części Chorwacji, na południowym skraju półwyspu Istria nad Morzem Adriatyckim. To najstarsze miasto Istrii. Założyli ją w 177 roku p.n.e. Rzymianie jako Polesium. A, gdy wybudowali drogi, wiejskie posiadłości oraz osady w całej Istrii, Pula stała się głównym ośrodkiem prowincji i zarazem siedzibą garnizonu. Co ciekawe, łacina była tu głównym językiem nawet po podziale cesarstwa rzymskiego, kiedy to Pula przypadła Bizancjum.

    W wiekach późniejszych Pula była też główną bazą morską w czasach Habsburgów oraz faktorią Republiki Weneckiej. 

    Z czego słynie? Generalnie jest tu dużo zabytków z czasów rzymskich, jednak najokazalszy jest amfiteatr z I wieku, znajdujący się tuż przy nabrzeżu. To jeden z największych amfiteatrów na świecie - na jego widowni mogło zasiadać 23 000 widzów. 

    Po obejrzeniu części naziemnej, warto zejść i zobaczyć podziemia, w których nie tylko przetrzymywano jeńców, oczekujących na śmierć, lecz również dzikie zwierzęta. A później warto się przejść do Muzeum Archeologicznego, chociaż jak na miasto z tak bogatą przeszłością, to liczba posiadanych artefaktów nie powala na kolana. Kolejny przystanek na liście to Łuk Sergiuszów z 27 roku p.n.e., wzniesiony - jak głosi wyryta inskrypcja - na cześć potężnego miejscowego rodu. Nieco dalej znajduje się rzymskie forum, a jeszcze dalej Muzeum Historii Istrii, w którym to można zobaczyć modele statków z różnych okresów morskich dziejów miasta. 

Komentarze