272 rocznica urodzin Goethe

    Johann Wolfgang Goethe urodził się 28.08.1749 roku we Frankfurcie nad Menem. Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Studiował na uniwersytetach w Lipsku i Strasburgu, a potem zaczął pracować jako adwokat w swoim rodzinnym mieście. Brakowało mu jednak tak doświadczenia, jak i praktyki zawodowej, dlatego wiosną 1772 roku zdecydował się (pod wpływem silnego nacisku ze strony ojca) na 4-miesięczny wyjazd do Wetzlaru - małego miasteczka górskiego, aby tam odbyć praktykę aplikancką przy komisji przeprowadzającej rewizję najwyższego trybunału cesarstwa. 

    Goethe często oddawał się pieszym wędrówkom. W czasie swoich przechadzek odkrył 2 pobliskie wioski: Garbenheim i Volpertshausen. W jednej z gospód w Garbenheim spotykali się młodzi ludzie, głównie dyplomaci i prawnicy. Tam też autor spotkał dwóch mężczyzn, z którymi połączyła go przyjaźń: Wilhelma Jerusalem i Hansa Christiana Kestnera. Ten drugi miał narzeczoną, w której zakochał się także Goethe. Panowie przyjaźnili się do 13.08.1772 roku, kiedy to Hans Christian musiał wyjechać w sprawach urzędowych. Goethe nie utrzymał uczuć na wodzy i pocałował Karolinę, a ta opowiedziała o wszystkim narzeczonemu. Wkrótce potem pisarz zdecydował się opuścić miasto. Wydarzenia z tego okresu zainspirowały go do napisania "Cierpień młodego Wertera". 

    Inne jego słynne dzieła to: "Götz von Berlichingen" - pochodzący z 1773 roku dramat w 5 aktach prozą, odwołujący się do niemieckiej średniowiecznej mitologii rycerskiej; "Faust" - dzieło życia Goethe (pisał go w latach 1768-1832, przy czym część I została wydana w 1800 roku, a część II była pisana praktycznie do śmierci). Ponadto napisał liczne drobniejsze utwory, z których do najpopularniejszych należały czerpiące z wierzeń i podań ludowych ballady, takie jak np. "Król olszyn" (a w innych wersjach "Król olch" albo "Król elfów"), "Rybak" i "Śpiewak".

    Goethe przez 26 lat kierował teatrem, zreformował uniwersytet w Jenie, odbywał podróże po Europie, a także zajmował się botaniką, anatomią oraz optyką. Mało kto wie, że pozostawił po sobie także różnorodne prace naukowe, dobre 14 000 listów, jak również ponad 100 tomów dzieł.

    Ostatnie lata życia spędził w Weimarze, gdzie w 1829 roku gościł u siebie w domu podróżującego po Europie Adama Mickiewicza. Zmarł 22.03.1832 roku w Weimarze.

Komentarze