Petra, Jordania

   Jazda samochodem do Petry z międzynarodowego lotniska w Ammanie trwa około 3.godzin. Równie dobrze można przylecieć z Ammanu do Aqaby i odbyć 2-godzinną podróż samochodem przez Wadi Rum. Wejście do Petry prowadzi przez Sik o długości 1,2 km, zazwyczaj pokonywany konno. Taka przejażdżka trwa około 30 minut. 

   W VI wieku p.n.e. koczownicze plemię Nabatejczyków opanowało dolinę skalną pomiędzy Al-Akaba a Morzem Martwym, po wschodniej stronie Wadi al Araba w Jordanii. Uzyskanie kontroli nad ważnymi szlakami handlowymi (głównie nad Szlakiem Kadzidłowym, prowadzącym od Morza Śródziemnego przez Arabię na Bliski Wschód) przyniosło Nabatejczykom bogactwo i zarazem potęgę. 

   Obecnie uważa się, że Petra to zespół grobowców wykutych w skale w niedostępnym terenie położonym ponad 900 m n.p.m. Niektóre z nich mają klasyczny kształt, inne natomiast odznaczają się charakterystycznymi dla Nabatejczyków zdobieniami oraz zdradzają asyryjskie i arabskie wpływy architektoniczne. Cały nacisk położono na zdobienie fasad, wewnętrzne komnaty są całkowicie pozbawione ozdób.

   W 106 r. n.e. Petra została włączona do Imperium Rzymskiego. Wtedy to przybyły jej forum, termy, teatr, a także wszystkie te budowle charakterystyczne dla cywilizacji rzymskiej. Wraz z rozwojem królestwa Palmyry uległy zmianie szlaki handlowe i Petra została zapomniana. Jej ponowne odkrycie nastąpiło w 1812 r., a dokonał tego szwajcarski badacz Johann Burckhardt.  
Obok mauzoleów, takich jak ad-Dajr (klasztor), nabatejskiej świątyni i teatru znajduje się tu również jedno z najlepiej zachowanych sanktuariów biblijnych - ozdobiony ołtarzami Wysoki Główny Plac.

Komentarze