89 rocznica śmierci Conan Doyle'a

   Sir Arthur Conan Doyle stworzył jedną z najsłynniejszych postaci literackich. Błyskotliwy Sherlock Holmes stał się bohaterem licznych opowiadań, a także filmów i seriali. Po raz pierwszy pojawił się w "Studium w szkarłacie". Potem doszły kolejne powieści: "Znak czterech", "Pies Baskerville'ów", "Dolina Strachu", a także opowiadania. 
   Doyle, znudzony tworzeniem kolejnych opowiadań, uśmiercił w 1893 Holmesa w utworze pt. "Ostatnia zagadka". Po licznych protestach fanów przywrócił go do życia, ale dopiero w 1903. 
   Poza detektywem, Doyle stworzył też postać profesora Challengera, który pojawił się w powieści "Zaginiony świat" i jej kontynuacjach.
   Sam autor również był postacią nietuzinkową. Urodził się 22.5.1859 roku w Edynburgu, Szkocja. Był pisarzem, ale też lekarzem, wolnomularzem i spirytystą. Miał ojca alkoholika i narkomana, który znęcał się nad rodziną. Jego matka dorabiała jako praczka, by wyżywić rodzinę.
Arthur ukończył studia medyczne i do 1890 roku prowadził praktykę lekarską. Później zajmował się już
 tylko i wyłącznie pisaniem. Tworzył powieści historyczne, sensacyjne, fantastyczno-naukowe i kryminały, a ponadto zajmował się badaniem historii starożytnych Greków oraz spirytyzmem. Z tym ostatnim wiązała się osobista historia. Podczas I wojny światowej Doyle stracił syna, brata, szwagra i siostrzeńca. Zrozpaczony zaczął chodzić wraz z żoną na seanse spirytystyczne licząc na to, że uda mu się porozumieć ze zmarłym synem.
   Tak jak doktor Watson był uczestnikiem II wojny brytyjsko-afgańskiej.
   Zmarł 7.8.1930 roku w Crowborough w południowej Anglii.

Komentarze