Parki Narodowe Świata (1)

Acadia National Park, Maine
   Został założony w 1919 jako Park Narodowy Lafayette. Od 1929 funkcjonuje pod obecną nazwą. Zajmuje obszar o powierzchni 156 km² i obejmuje granitową wyspę Mount Desert, urwiska Isle de Haut oraz fragment półwyspu Schoodic znajdujące się na wschodnim wybrzeżu, w północnej części kraju. 
   Chroni on polodowcowy krajobraz ze skalistym wybrzeżem, rozległymi dolinami, jeziorami i potężnymi głazami narzutowymi, jednak największą atrakcją parku są 2 fiordy: Somes Sound i Mount Cadillac.
Arches National Park, Utah
   Został założony w 1971, chociaż już w 1929 obszar ten został uznany za Narodowy Pomnik Przyrody. Obecnie zajmuje powierzchnię 297 km².
   Na krajobraz Arches składają się malownicze formy skalne przybierające postać gigantycznych łuków kamiennych, okien, wież, wiszących skał, iglic, korytarzy, płyt oraz monolitycznych głazów - będących rezultatem trwających od dobrych 100 mln lat procesów erozyjnych. 
   Atrakcję parku stanowią również fragmenty typowego dla XIX wieku rancza hodowców bydła, zwanego od nazwiska właściciela Ranczem Wolfe'ów. Ze zbudowanego w 1888 gospodarstwa do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie chata z drewnianych bali, piwnica i zagroda dla koni.
Banff National Park, Kanada
    Jest to najstarszy p.n. Kanady. Powstał już w 1885 na obszarze 6 641 km². Położony w południowej części prowincji Alberta, obejmuje partie Gór Skalistych wzniesione powyżej 1 380 m n.p.m. Chroni on krajobraz górski z licznymi szczytami o wysokościach przekraczających 2 000 m n.p.m.
   W kanadyjskich Górach Skalistych znajdują się obok siebie aż 4 p.n. Od północy Banff graniczy z Jasper, a od zachodu z Yoho. Czwartym zaś jest Kootenay.
Crater Lake National Park, Oregon
    Założony w 1902 w pobliżu zachodniego wybrzeża, na południu stanu Oregon, zajmuje obszar 741,48 km². Znajdujące się tu jezioro powstało w kraterze wygasłego wulkanu. Jego wody wypełniają rozległy krater nieczynnego wulkanu Mount Mazama w Górach Kaskadowych. Jego długość wynosi 9,5 km, szerokość 8 km, zaś głębokość - 597 m, co je czyni najgłębszym jeziorem w USA, drugim najgłębszym w Ameryce Północnej i dziewiątym na świecie.
  Spod błękitnej tafli wody w 2 miejscach wynurzają się niewielkie wyspy-stożki: Wizard i Phanton Ship, efekt późniejszej aktywności wulkanu. 
Olympic National Park, Washington
   Został utworzony w 1939 na obszarze chronionym od 1909 w celu zachowania wapiti, które stały się obiektem masowych polowań. Zajmuje powierzchnię 3 712 km² i leży w górskim paśmie Olympic (część Gór Nadbrzeżnych) oraz w 80-km pasie nabrzeżnej niziny nad Oceanem Spokojnym. 
   Na terenie parku występują zarówno plaże i skaliste wybrzeża, jak i szczyty gór o płaskich wierzchołkach, pokrywające je lodowce, a także liczne jeziora.
Rocky Mountains National Park 
   Utworzony w 1915 zajmuje obszar 1 075 km², w całości mieszczący się w obrębie Gór Skalistych. Są one potężnym łańcuchem górskim o przebiegu południkowym, stanowiącym wschodnią część Kordylierów. Ich całkowita długość wynosi prawie 4 000km, a szerokość dochodzi do 700km. 
   Góry Skaliste składają się z licznych pasm górskich (najwyższym szczytem jest Mount Elbert, wznoszący się na wysokość 4 399 m n.p.m.), a ich głównym grzbietem biegnie dział wodny zlewisk Oceanów Atlantyckiego i Spokojnego. Swój początek biorą tu wielkie rzeki z Missouri, Rio Grande, Kolorado i Kolumbia na czele. 
   Przez teren parku przebiega ze wschodu na zachód jedna z najbardziej znanych północnoamerykańskich tras wysokogórskich - Trail Ridge Road.
Sequoia National Park, Kalifornia
   Utworzony w 1890 na obszarze o powierzchni 1 631 km², jest położony na zachodnich stokach pasma Sierra Nevada w środkowo-wschodniej Kalifornii. Chroni lasy 2 spośród 3 gatunków sekwoi.
   W 1852, równocześnie z masowym napływem drwali zainteresowanych eksploatacją dużych zasobów lokalnego drewna, powstał społeczny ruch ochrony sekwoi, czego efektem było utworzenie drugiego po Yellowstone parku narodowego USA. 
   W 1880 utworzono P.N. Kings Canyon, sąsiadujący z P.N. Sekwoi i obecnie wspólnie z nim administrowany.
Yellowstone National Park, Wyoming, Idaho, Montana
   Najstarszy park narodowy świata, utworzony na mocy uchwały Kongresu Stanów Zjednoczonych z dnia 1.3.1872. Zajmuje obszar o powierzchni 8 991 km² i leży na terenie 3 stanów. Swym zasięgiem obejmuje wysoki płaskowyż w Górach Skalistych, porozcinany dolinami rzek Yellowstone i Snake. 
   Do początku XIX wieku region ten był znany jedynie ludności indiańskiej, traktującej te ziemie jako obszar magiczny w związku z występującymi tu zjawiskami geotermicznymi. 
   Krajobraz parku tworzą wysokie szczyty sięgające 3 350 m n.p.m., urwiska zbudowane z czarnego obsydianu, wąwozy z płynącymi rzekami, jak również jeziora, bagna, ponad 10 000 gorących źródeł i około 300 gejzerów, będących pozostałościami po okresie wulkanicznej aktywności.
Yosemite National Park, Kalifornia
   Został założony w 1890, choć już w 1864 dolina Yosemite była objęta ochroną. Jego powierzchnia wynosi 3 082 km², a on sam leży w centralnej części pasma Sierra Nevada. 
   Park chroni krajobraz górski z najwyższym szczytem Mount Lyell (3 997 m n.p.m.), urwiste zbocza opadające na głębokość około 1 000m, potoki, jeziora, jak również liczne wodospady. Najsłynniejszym z nich jest najwyższy w Ameryce Północnej Yosemite na rzece Merced - 739 m.

Komentarze

Prześlij komentarz