Parki Narodowe Świata (3)

Amazoński Park Narodowy

    Park narodowy Brazylii został utworzony w 1974 na obszarze 10 360 km². Zajmuje równinne i faliste tereny (selvas) wschodniej części Niziny Amazońskiej, rozciętej dolinami meandrujących rzek.

    Szacuje się, że w lasach Amazonii występuje ponad 2 mln gatunków owadów, 1 800 ptaków, 250 ssaków oraz ogromna grupa roślin zielnych, krzewów i drzew licząca co najmniej 100 000 gatunków.


 Kakadu

    Park narodowy Australii zajmuje obszar o powierzchni 6 072 km² i jest położony na Terytorium Północnym w Ziemi Arnhema. Został założony w 1978, lecz już wcześniej posiadał status niewielkiego Rezerwatu Aborygenów o powierzchni 500 km². 

Everglades

    Park narodowy USA, utworzony w 1947 na obszarach objętych częściową ochroną już od 1916. Położony na południowym krańcu półwyspu Floryda zajmuje powierzchnię 3 929 km².

    Dominującym elementem krajobrazu są rozległe bagna zwane Everglades, z rozsianymi tu i ówdzie niewielkimi wysepkami. Powierzchnie podmokłe porastają wysokie ostre trawy, na wysepkach rosną drzewa podzwrotnikowe, na suchych gruntach występują sosny, drzewa mahoniowe oraz roślinność sawanny, zaś pas nadbrzeżny zajmują lasy i zarośla namorzynowe.


Peneda-Geres

    Park narodowy Portugalii istnieje od 1971. Liczący 500 km² obszar leży na północy kraju, wzdłuż granicy z Hiszpanią. Ten trudno dostępny górski region odwiedza niewielu turystów.

    Przed tysiącami lat żyły tam dzikie konie, których wizerunki zdobią ściany jaskiń. Ich dalecy potomkowie zostali udomowieni i dzielą dziś tę samą przestrzeń życiową z potężną odmianą bydła o charakterystycznych rogach. W dolinach spotkać można wilki i liczną zwierzynę płową.


Wolong

    Park narodowy Chin położony w prowincji Syczuan, w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1 976 km² i jest jednym z 12 chińskich obszarów wytyczonych dla ochrony pandy wielkiej. 


  Nairobi

    Jest to bardzo nietypowy p.n., gdyż znajduje się w bezpośredniej bliskości dużej aglomeracji miejskiej, Nairobi, stolicy Kenii. Założony w 1946 zajmuje obszar o powierzchni 117 km², obejmując wyżynny płaskowyż wznoszący się na wysokość 1 500 - 1 800 m n.p.m. Na wschodzie jest on porozcinany głębokimi dolinami rzecznymi.

    Na tym niewielkim terenie żyją m.in. żyrafy, zebry, lwy, lamparty, bawoły, liczne stada antylop oraz żyjące wyłącznie na tym obszarze nosorożce ostronose. Nie mieszkają tu słonie.

    Z powodu niewielkiej odległości dzielącej park od miasta, bywa on traktowany jako naturalne zoo Nairobi.


Corbetta Park Narodowy

    Jest to najstarszy p.n. Indii. Został utworzony w 1936 przez Malcolma Hayleya, gubernatora Zjednoczonych Prowincji. W 1952 obszarowi temu nadano nazwę Parku Narodowego Ramaganga (od płynącej tu rzeki), którą zmieniono w 1957 na aktualną, pochodzącą od Jima Corbetta, słynnego łowcy tygrysów i późniejszego obrońcy przyrody i człowieka, który w dużym stopniu przyczynił się do objęcia ochroną prawną tego obszaru.

 
Bryce Canyon

    Park narodowy USA, usytuowany w południowo-zachodniej części kraju. Został utworzony w 1924 na Wyżynie Kolorado. Zajmuje obszar o powierzchni 142 km². Do 1928 znany był pod nazwą P.N. Utah, którą zmieniono na cześć mormońskiego osadnika Ebenezera Bryce'a, usiłującego założyć tu ranczo. 

    Obszar chroniony obejmuje wschodnią krawędź płaskowyżu Paunsaquant. Tworzy go kanion z kompleksem skalnych osobliwości zwanych hoodoos, w postaci wieżyc, kolumn i słupów. Park chroni również porastający płaskowyż karłowaty las jałowcowy oraz las sosen ponderosa z topolami i wierzbami.


Huascarán

    Park narodowy Peru, utworzony w 1975 na obszarze o powierzchni 3 400 km². Obejmuje wysokie partie pasm Cordillera Blanca i Cordillera Negra, stanowiących część Andów Peruwiańskich. Chroni on krajobraz górski z 27 szczytami wznoszącymi się na wysokość ponad 6 000 m n.p.m., a także głęboko wcięte doliny rzek Marañon i Santa, w których znajduje się przeszło 260 małych jezior.


Waterton - Glacier

    Są to 2 parki narodowe leżące na granicy USA i Kanady w Górach Skalistych. Pierwszy został założony w 1895 kanadyjski Waterton Lakes, zaś bliźniaczy amerykański Glacier w 1910. Z uwagi na jednorodny charakter rzeźby terenu oraz florę i faunę, w 1932 doprowadzono do oficjalnego połączenia obydwu parków. W ten sposób powstał największy i pierwszy na świecie transgeniczny park narodowy Międzynarodowy Park Pokoju Waterton - Glacier o łącznej powierzchni 4 628 km², z czego 1/9 znajduje się po stronie Kanady. 

 
Zion

    Park narodowy USA został założony w 1909 na obszarze o powierzchni 593 km². Leży w południowej części stanu Utah i obejmuje zachodnie krańce wyżyny Kolorado, zbudowanej z wielobarwnych piaskowców.

Komentarze