Przejdź do głównej zawartości
kilka faktów na temat pandy wielkiej
- Chociaż należy do rodziny niedźwiedziowatych, to nie zapada w sen zimowy.
- Panda wielka musi zjeść około 14-40 kg bambusa dziennie, zaś na poszukiwanie i spożywanie pokarmu poświęca nawet 12-16 godzin każdego dnia. A wszystko dlatego, że jedynie niewielka część spożywanych pędów, liści i łodyg bambusa zostaje strawiona. Większość jest po prostu wydalana.
- Może ważyć około 150 kilogramów, a mimo to nadal jest doskonałym wspinaczem i pływakiem, co może niektórych zaskoczyć.
- Jej wzór na futrze to nie tylko kamuflaż (aczkolwiek taki wzór pozwala skutecznie kamuflować się tak na śniegu, jak i w cieniu bambusowych lasów). Czarne łaty na pysku ułatwiają wzajemne rozpoznanie się poszczególnych osobników.
- Mało kto wie, że została odkryta zaledwie 150 lat temu. Początkowo była zaliczana do rodziny szopowatych, gdzie doszukiwano się jej podobieństwa do pandy małej, jednak badania genetyczne wykazały coś zupełnie innego i potwierdziły, że pandom wielkim jest właśnie zdecydowanie bliżej do niedźwiedzi.
- Od połowy XX wieku panda była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. W 1970 roku na wolności żyło już tylko 1000 pand. Dzięki wspólnej pracy rządu Chin, WWF oraz lokalnych społeczności udało się zatrzymać wymieranie tych pięknych zwierząt. W ciągu 40 lat populacja pandy zwiększyła się o 80%, do 1860 osobników. Dzięki temu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zmieniła stopień zagrożenia wyginięciem dla pandy wielkiej. Status w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych został obniżony z kategorii „gatunek zagrożony” do „narażony” na wyginięcie.
Komentarze
Prześlij komentarz