Hrabia Dracula

Dzisiaj przypada Halloween, a więc...

    Postać hrabiego Drakuli została stworzona przez irlandzkiego pisarza, Brama Stokera (1847-1912), który opierał się na XV-wiecznej opowieści o hrabim Vladzie IV, synu Draculi, panu na Wołoszczyźnie, zwanego Palownikiem.

    Ponoć ulubioną rozrywką hrabiego było nabijanie wrogów na zaostrzone pale, stąd też i jego przydomek. Nieszczęśnicy konali powoli i w męczarniach, lecz to nie przeszkadzało arystokracie w spożywaniu posiłków nieopodal nich. Mówiono, że kiedyś w ciągu jednego dnia kazał wbić na pale 30 000 Turków.

    Drakula spędzał dni w swojej trumnie, w nocy zaś udawał się na polowanie. Mieszkał w rozsypującym się zamczysku, a wśród swoich poddanych wzbudzał autentyczny lęk. Potrafił rozpływać się w powietrzu, a także przyjmować różne formy, lecz mógł to robić tylko między zachodem a wschodem słońca.

    Po przenosinach do wiktoriańskiej Anglii zajął się przemienianiem arystokratek w niegrzeczne i frywolne wampirzyce.

    Zginął, gdy jego serce zostało przebite drewnianym kołkiem, lecz pamięć o nim pozostała. Doczekał się nieskończonej ilości książek, filmów, stając się tym samym najsłynniejszym wampirem w historii.

Komentarze