187 rocznica urodzin Jules'a Verne'a

  Jules Verne - kawaler Legii Honorowej, ojciec gatunku science-fiction, przewidział loty na księżyc, okręty podwodne, które mogą okrążyć świat w zanurzeniu, ogrzewanie energią słoneczną, ruchome schody i chodniki, trójwymiarowe obrazy holograficzne...
   Urodził się 8.2.1829 roku w Nantes. Był pisarzem, dramaturgiem i działaczem społecznym. Pisał powieści podróżnicze i fantastyczno-naukowe, które stały się jego symbolem, a ponadto historyczne, geograficzne, kryminalne, jak również wiersze i sztuki teatralne. 
   Kochał morze i był zapalonym żeglarzem. Któregoś razu uciekł z domu i zaciągnął się jako majtek na mały żaglowiec, ale ojciec dogonił go parowcem i sprowadził z powrotem. A kiedy był już sławny, miał kilka jachtów. 
   Odwiedził 15 krajów w Europie i w basenie Morza Śródziemnego, a także odbył podróż do Ameryki na podkładzie Great Eastern - największym liniowcu oceanicznym tamtych czasów.
  Jules Verne zaczął tworzyć swe podróżnicze i fantastyczno-naukowe powieści w roku 1863. Wtedy to ukazała się jego książka pt. "Pięć tygodni w balonie", która z miejsca zyskała mu liczne grono wielbicieli. Odtąd, aż do śmierci pisarza w 1905 roku, rokrocznie pojawiały się kolejne powieści, zabierające czytelników w niezbadane i niebezpieczne rejony środkowej Afryki (Wyprawa w głąb Afryki) i Ameryki Południowej (Wspaniałe Orinoko), mroźne obszary podbiegunowe (Przygody kapitana Hatterasa), głębiny oceanów (20 000 mil podmorskiej żeglugi) i wnętrze Ziemi (Wyprawa do wnętrza Ziemi), a nawet w przestrzenie międzygwiezdne (Wokół księżyca).
   Zanim jednak Verne wziął się za napisanie którejkolwiek ze swoich książek, spędzał długie tygodnie na czytaniu artykułów i książek naukowych. Ponadto przez cały czas pilnie śledził wszystkie osiągnięcia współczesnej nauki i techniki.
   Verne w wielu swoich utworach odwołuje się lub przypomina bohaterów 3 najbardziej lubianych przez siebie pisarzy: Waltera Scotta, Jamesa Fenimore Coopera i Edgara Allana Poe. Z kolei jego opowiadanie "Pierre-Jean" (1852 r.) wyprzedziła powieść samego Wiktora Hugo i jego "Nędzników" (1862 r.). Verne po mistrzowsku pokazał odzyskiwanie godności przez Jeana Valjeaua. 
    Jego powieści zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki, a do najbardziej znanych i najpopularniejszych należą:
- 20 000 mil podmorskiej żeglugi - Tajemnicza wyspa - Wyprawa do wnętrza Ziemi - 5 tygodni w balonie - Zamek w Karpatach - W 80 dni dookoła świata - Przypadki pewnego Chińczyka - Michał Strogow - Dwa lata wakacji - Dzieci kapitana Granta - Mathias Sandorf - Straszny wynalazca - Wulkan złota - Przygody kapitana Hatterasa i wiele, wiele innych

    Zmarł 24.03.1905 roku w Amiens.

Komentarze