205 rocznica urodzin Karola Dickensa

   Karol (Charles) Dickens urodził się 7.2.1812 roku w Landport koło Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli powieści społeczno-obyczajowych w XIX wieku w Anglii. W swoich książkach niezwykle drobiazgowo i realistycznie opisywał ówczesne środowisko społeczne - tak mieszczaństwo, jak i biedotę miejską. Zwracał uwagę na niesprawiedliwość, na krzywdę społeczną, bezduszność panującą na ulicach. Bardzo często przedstawiał w swoich utworach dziwaków i ekscentryków.
  
Podobnie jak jego bohaterowie nie miał łatwego dzieciństwa. Jego ojciec został uwięziony za długi, a rodzina popadła w nędzę. Młody Karol musiał podjąć pracę - najpierw w fabryce pasty do butów, a później jako urzędnik sądowy. W 1832 roku zaczął pracować jako sprawozdawca parlamentarny i dziennikarz w londyńskich dziennikach. W tym samym czasie zaczął pisać, a po sukcesie Klubu Pickwicka skupił się już tylko na karierze literackiej.

   Jego najsłynniejsze powieści to:
Klub Pickwicka - Oliver Twist - Nicholas Nickleby - David Copperfield - Ciężkie czasy - Mała Dorrit - Wielkie nadzieje - Opowieść wigilijna - Świerszcz za kominem

   Zmarł 9.6.1870 roku w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent, tuż po tym jak dzień wcześniej doznał drugiego w swoim życiu udaru.

Komentarze