231 rocznica urodzin Wilhelma Grimm

   24.2.1786 roku w niemieckim Hanau urodził się Wilhelm Grimm, młodszy brat Jacoba, współtwórca bajek dla dzieci. 
   Po tym, jak w 1796 roku umarł ojciec braci, rodzina popadła w finansowe tarapaty, lecz ciotka postanowiła opłacić edukację Jacoba i Wilhelma w Kassel. Tam też zainteresowali się ludowymi gawędami i niemieckimi baśniami. Postanowili je zbierać i zapisywać. Zapomnianych opowiadań szukali w listach, książkach i średniowiecznych manuskryptach, a ponadto zapraszali do siebie do domu gawędziarzy. Jak mówił Jacob, zapisywali wszystko, co usłyszeli "wiernie i zgodnie z prawdą, bez niepotrzebnych dodatków i ozdobników". 
   Swój pierwszy zbiór bajek opublikowali w okresie świąt bożonarodzeniowych w 1812 roku. Zawierał on 86 historii i z miejsca odniósł sukces. Trzy lata później wydali drugą edycję książki, zawierającą 70 dodatkowych historii.
   Przez całe życie bracia mieszkali i pracowali razem. Jako chłopcy spali w jednym łóżku i odrabiali lekcje przy jednym stole, zaś jako studenci dzielili jeden pokój. Kiedy więc w 1825 roku Wilhelm ożenił się z Dorotheą Wild, znajomą z dzieciństwa, było jasne, że Jacob zamieszkał z nimi. 

Bracia Grimm zasłynęli na całym świecie jako autorzy bajek dla dzieci, lecz byli także autorami kilku książek o języku i gramatyce niemieckiej. Pod koniec życia zaczęli prowadzić badania i przygotowywali wielki słownik języka niemieckiego, śledząc korzenie każdego słowa, jednakże ten wielki projekt nie został ukończony za ich życia. 

   Wilhelm Grimm zmarł 16.12.1859 roku, a Jacob 20.9.1863. Ostateczna wersja kolekcji ich bajek została wydana w 1857 roku i zawierała 200 historii i 10 legend dziecięcych.


Oto te najbardziej znane:

Jaś i Małgosia - O rybaku i złotej rybce - Kopciuszek - Czerwony Kapturek - Muzykanci z Bremy - Stoliczku, nakryj się - Śpiąca królewna - Królewna Śnieżka - Braciszek i siostrzyczka - Gęsiareczka - Żabi król - Roszpunka - O dzielnym krawczyku - Wieloskórka

Komentarze