Kair, Egipt

    W 641 roku n.e. na gruzach rzymskiej twierdzy Babilon Arabowie założyli osadę Fustat. Na północ od niej Berberowie - po podboju tych terenów w 969 roku n.e. - wybudowali miejscowość Kair, która szybko zaczęła się rozrastać. Dawny Fustat jest najstarszą częścią miasta. 
    Kair to nie tylko zabytki, chociaż jest ich wiele, a największe skarby kryje Muzeum Egipskie, aczkolwiek bogate zbiory posiada także Muzeum Koptyjskie. Ciekawym miejscem jest Khan Khalili - Zloty Bazar - jeden z najsłynniejszych w Afryce. Znaleźć tu można wszystko to, co oferuje Wschód, a więc: aromatyczne przyprawy i egzotyczne owoce, olejki zapachowe, perfumy, jubilerskie wyroby ze złota i srebra, a nawet papirus. 
    W pobliżu bazaru znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet - meczet Azhar. Świątynia ma 5 minaretów, wspaniały dziedziniec i bogatą bibliotekę. 
    Równie interesująco prezentuje się Alabastrowy Meczet - ta masywna i dominująca nad miastem świątynia z 2 wysmukłymi minaretami jest również znana jako meczet Muhammada Alego. Stanowi ona centralny punkt wybudowanej przez sułtana Saladyna w XII wieku warownej fortecy, która miała obronić kraj przed atakami krzyżowców. Meczet powstał w latach 1830-57 i jest imitacją meczetu tureckiego. 
    W zachodniej dzielnicy Kairu - Gizie - znajduje się nekropolia z okresu Starego Państwa (od III do VI dynastii) oraz częściowo Średniego Państwa (od XI do XII dynastii). Tak, to właśnie tam leżą piramidy: Cheopsa (największa, ma 147 m wysokości), Chefrena (137 m) i Mykerinosa (62 m).
    Kair posiada także drapacze chmur. To miasto bezsprzecznie tętniące życiem, chociaż bogactwo miesza się z biedą. Uliczny chaos, nieustający zgiełk, zagęszczenie i różne, czasem dziwne zapachy, jednych irytują, a zdaniem innych dodają miastu swoistego uroku. Miejscami stolica Egiptu przypomina jedną z europejskich metropolii, ale należy pamiętać, że jednak ją nie jest i jak w każdym kraju arabskim, panują tu inne zasady.

Komentarze