Aleppo, Syria

   To piękne miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone przez wojnę domową toczącą się w Syrii. Położone na skrzyżowaniu starożytnych szlaków handlowych zostało założone w IV tysiącleciu p.n.e.

   Liczące ponad 6 000 lat Aleppo należy do najstarszych zamieszkałych miast świata. Wśród średniowiecznych medres, łaźni, pałaców i karawanserajów szczególnie wyróżnia się (wyróżniał?) powstały w 715 roku Piątkowy Meczet Omajjadów, odbudowany po pożarze w 1190. 
   Na wzgórzu, gdzie wzniesiono cytadelę, już w X wieku p.n.e. znajdowała się syryjsko-hetycka świątynia. Pierwszą twierdzę zbudowano za panowania Seleucydów, którzy założyli miasto na nowo w III wieku p.n.e. 
   Drewniana zabudowa Aleppo pochodziła z XVII i XVIII wieku, zaś do budowy imponującej medresy Hatawija postawionej w 1124 roku, wykorzystano pozostałości kościoła bizantyjskiego.
   Zanim w Syrii rozpętała się wojna, Aleppo słynęło z mydła. Jego historia sięga czasów Fenicjan. Od ponad 2000 lat było robione ręcznie przez jego mieszkańców. W jego skład (niezmieniony od początku) wchodzi olej laurowy, oliwa z oliwek oraz substancja spieniająca. 

Komentarze