Orlando, Floryda, USA

   Historia miasta sięga roku 1824, kiedy to około 700 osadników zamieszkiwało teren rozciągający się na południe od Saint Augustine i na zachód do hrabstwa Alachua obejmując 4263 km². W pobliżu Ocala w 1835 roku wybuchła druga wojna z Seminolami. Rząd Stanów Zjednoczonych założył kilka fortów, by chronić tutejszych pionierów. Jednym z nich był wybudowany w 1838 roku Fort Gatlin. Gdy 4 lata później działania wojenne zakończyły się, osada powstała przy forcie stała się początkiem późniejszego Orlando.
   Na początku XIX wieku główne źródło dochodów na terenie centralnej Florydy stanowiły uprawa bawełny oraz hodowla bydła, a gdy w latach 80. XIX wieku linia kolejowa South Florida Railway umożliwiła dostęp do dalszych rynków zbytu, towarem eksportowym stały się także cytrusy.
   Orlando ponownie rozkwitło jako miasto rolnicze i to pomimo katastrofy finansowej spowodowanej dwiema mroźnymi zimami w latach 1894-95.
   Gospodarka Orlando opierała się na rolnictwie do roku 1965, kiedy to Walt Disney ogłosił plany budowy właśnie w tym miejscu nowoczesnego parku rozrywki. Wówczas to zaczęły rosnąć w iście zastraszającym tempie ceny ziemi.
   W 1971 roku otwarto z wielką pompą Walt Disney World. Dwa lata później powstał SeaWorld, a w 1990 roku także Universal Studios dołączył do grupy parków rozrywki. Ale Orlando to coś więcej niż tylko rozrywka. Obszarem centralnym miasta jest licząca 8 przecznic Orlando Downtown Historic District. Jej główną ulicą jest Orange Avenue. Ponadto warto zajrzeć na stacje i budynek giełdy na Church Street i do Muzeum Sztuki, w którym to można się zapoznać tak ze sztuką amerykańską, jak i zbiorami afrykańskimi. Nie można też zapomnieć o Centrum Naukowym. Obserwatorium Crosby'ego posiada największy teleskop refrakcyjny na Florydzie.

Komentarze