puma

    To jedyny przedstawiciel kotowatych żyjący na tak rozległym geograficznie terenie. Występuje od Kanady po Argentynę; w USA na zachód od Missisipi, jedna z populacji żyje na Florydzie - od poziomu morza do 3 300 m n.p.m. w USA (Kalifornia) i 4 500 m n.p.m. w Ekwadorze.

    Puma słynie z niezwykle długich skoków. Jeśli ma dość miejsca, by się swobodnie odbić, potrafi skoczyć nawet na odległość 12 m! Poluje zwykle układając się między skałami i czekając na pojawienie się ofiary. W odpowiednim momencie skacze na nią. Rzadko nie trafia, a jej ofiarami najczęściej padają jelenie wapiti czy łosie, ale nie pogardzi także mniejszymi zwierzętami.

    Mało kto wie, że puma nie mruczy a ryczy. 

    Dorosły samiec osiąga wymiary 1,05-1,95 m i ogon o długości 66-78 cm oraz wagę 67-103 kg, zaś dorosła samica - 0,96-1,51 m i ogon długości 53-81 cm oraz wagę 36-60 kg. Wysokość w kłębie wynosi 60-70 cm.
    Ten piękny kot żyje około 10-12 lat w naturze i dożywa 19 w niewoli.

    Puma zwana taż kuguarem lub lwem górskim jest oficjalnie gatunkiem chronionym; populacja na Florydzie, w Ameryce Środkowej i we wschodniej części Gór Skalistych jest wpisana do aneksu I konwencji waszyngtońskiej (handel zabroniony). 
    Szacuje się, że ok 20 000 sztuk żyje w północnym Meksyku. Nieznana jest liczebność w Meksyku południowym i Ameryce Południowej, wzrasta w USA i w Kanadzie.
Tak, tego "kociaka" można spotkać u podnóża Hollywood.

Komentarze