Zwiedzając Wielki Mur w Badalin, warto się wybrać do spokojnej doliny mieszczącej grobowce Mingów.
Dynastia Ming rządziła Chinami w latach 1368 - 1644, a tutaj spoczywa 13 cesarzy właśnie z tej dynastii. Miejsca na grobowce zostały wybrane zgodnie z zasadami chińskiej geomancji, tak, aby budynkowi sprzyjały siły nadprzyrodzone.
Rząd wielkich wrót znaczy drogę duchów, po której szedł kondukt pogrzebowy każdego z cesarzy. Przy wielkich czerwonych wrotach wszyscy musieli zsiąść z koni i iść dalej pieszo, ponieważ przez środkowy łuk tychże wrót nie przechodził nikt poza trumną cesarza. Zaraz za wrotami znajduje się pionowa kamienna płyta wysoka na 9 m, spoczywająca na grzbiecie ogromnego kamiennego żółwia, który symbolizuje zarówno wszechświat, jak i nieśmiertelność. Dalej droga przechodzi wśród XV-wiecznych posągów zwierząt - wielbłądów, lwów, koni - przynoszących szczęście. Następnie pojawiają się postacie ludzi, stanowiących gwardię honorową zmarłego władcy.
Droga duchów wiedzie dalej przez wrota smoka i wrota feniksa aż do samych grobowców. Największy i zarazem najlepiej zachowany (łącznie z dziedzińcami i bramami) jest grobowiec cesarza Jung-lo, który zmarł w 1424 roku. Razem z nim pogrzebano żywcem jego 16 konkubin.
Warto też obejrzeć monumentalny grobowiec cesarza Wanti, pochowanego w 1620 roku w głębokiej marmurowej krypcie 27 m pod ziemią.
Komentarze
Prześlij komentarz