Ze strony WWF
Ten położony na Dalekim Wschodzie obszar, rozciągający się na granicy Mjanmy (dawnej Birmy) i Tajlandii, zajmuje około 178 000 km², czyli powierzchnię odpowiadającą niemal 60% terytorium Polski! Ponad 80% terenu porastają lasy, które są domem dla wielu niespotykanych nigdzie indziej na świecie gatunków zwierząt i roślin. To prawdziwe królestwo dzikich kotów – można tu spotkać aż 7 przedstawicieli tych niezwykłych stworzeń. Oprócz tygrysa, na zdjęciach z fotopułapek zaobserwowano również lamparta indochińskiego, panterę mglistą, mormi złocistego, lamparcika marmurkowego, kota błotnego i kotka bengalskiego. Od wieków, w harmonii z naturą, żyją tam przedstawiciele wielu grup etnicznych, z których najbardziej znaną jest Karen.
Skoro Amazonię nazywamy „płucami Ziemi”, to Dawna Tenasserim powinniśmy określać mianem płuc Azji Południowo-Wschodniej. To największy w regionie prawie nieprzekształcony obszar leśny, będący domem dla 168 gatunków ssaków i aż 568 gatunków ptaków, nie wspominając o olbrzymim bogactwie płazów, gadów, ryb, owadów i innych bezkręgowców, a także roślin. W wielu przypadkach są to populacje bardzo rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków, m.in. aż 7 dzikich kotów (w tym tygrysa i lamparta indochińskiego), słonia indyjskiego, krokodyla syjamskiego, tapira czaprakowego, kilku gatunków dzioborożców i sępów czy też świnionosa malutkiego – najmniejszego nietoperza świata o długości ciała zaledwie około 3 cm. Dawna Tenasserim obejmuje jedną z największych sieci ochrony przyrody w Azji – w jej skład wchodzi kilkadziesiąt obszarów chronionych o różnym statusie, zarówno w Tajlandii, jak i Mjanmie.
Ze względu na niezwykłą różnorodność biologiczną, w tym występowanie wielu ważnych dla świata gatunków, ogromną powierzchnię w dużej mierze wciąż dziewiczych lasów oraz niezmiernie istotną rolę dla społeczności lokalnych, Dawna Tenasserim uznano za 1 z 5 priorytetowych obszarów na naszej planecie, gdzie WWF wdraża działania ochronne w podejściu ekosystemowym. Troska o ten obszar przyczynia się do ochrony środowiska i klimatu na całej Ziemi.
Dawna Tenasserim, jako ogromny obszar leśny, pełni szereg niezwykle istotnych funkcji zarówno dla zwierząt, jak i ludzi:
- Stanowi źródło wody i produktów leśnych dla lokalnych społeczności oraz wszystkich jego mieszkańców
- Magazynuje duże zasoby wody, zapobiegając suszom
- Znacząco obniża ryzyko występowania powodzi oraz niebezpiecznych skutków ulewnych deszczów, np. lawin błotnych
- Łagodzi klimat całego regionu (m.in. reguluje wielkość opadów, parowanie, cyrkulację i temperaturę powietrza)
- Odgrywa bardzo istotną rolę w walce z globalnym ociepleniem (magazynuje ogromne ilości CO2)
- Znacząco podnosi jakość powietrza w całym regionie (produkuje tlen i pochłania zanieczyszczenia)
- Jest naturalnym środowiskiem życia wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin (m.in. tygrysa i słonia indyjskiego)
Komentarze
Prześlij komentarz