Antyle Holenderskie - Curaçao

     Jak nie trudno się domyślić, Curaçao jest terytorium zależnym Holandii. Leży na Karaibach, na Wyspach Zawietrznych w archipelagu Małych Antyli, a stolicą wyspy jest Willemstad. Od wybrzeża Wenezueli dzieli ją około 60 km. 

    Wyspa została odkryta w 1499 roku przez Alonso de Hojeda - hiszpańskiego żeglarza i konkwistadora, a w 1634 zajęta przez Holendrów. Holenderska Kompania Handlowa założyła miasto Willemstad, obecną stolicę. I jak początkowo wyspa była ignorowana przez europejskich kolonistów, tak później przekonano się, że posiada idealne naturalne warunki do rozwoju handlu. Wkrótce więc handel, ale też przewóz towarów oraz... piractwo stały się gałęziami gospodarki wyspy. 
    W 1662 roku Kompania Zachodnioindyjska stworzyła na wyspie największe centrum handlu niewolnikami. Dopiero w 1863 roku Holendrzy znieśli niewolnictwo. 
    Ciekawym miejscem jest Willemstad. Zarówno port jak i zabytkowa część miasta są zbudowane w stylu kolonialnym. Od 1997 roku znajdują się na liście UNESCO. Najstarszą częścią miasta, z obronnym murem, w sąsiedztwie Fortu Amsterdam jest Punda. Pozostałe 3 historyczne dzielnice miejskie to Pietermaai, Otrobanda i Scharloo, które powstały wiek później - XVIII. 

Komentarze