320 rocznica śmierci Marie-Catherine d’Aulnoy

     Marie Catherine d’Aulnoy - a w zasadzie Marie Catherine Le Jumel de Barneville baronowa de La Motte d’Aulnoy - urodziła się około 1650 roku w Barneville. Ta francuska arystokratka i pisarka jest prekursorem gatunku baśni. 

    W wieku 15 lat poślubiła 3-krotnie starszego od siebie François de la Motte, barona d'Aulnoy, wolnomyśliciela i hazardzistę. I jak nie trudno zgadnąć, małżeństwo nie było udane. Znudzona małżeństwem i macierzyństwem (urodziła 6 dzieci, z czego 2 po rozstaniu z mężem, chociaż nosiły jego nazwisko) Marie Catherine postanowiła rozstać się z mężem i zacząć żyć po swojemu. A ponieważ żyła w czasach, kiedy to rozwody nie istniały, znalazła inny sposób. Otóż kobieta ukuła spisek, którego celem była doprowadzenie do śmierci barona. Jego uczestnikami byli Marie-Catherine, jej matka - pani de Gudanes, kochanek matki - markiz de Courboyer oraz 2 zwerbowanych pomocników: Charles Bonenfant de La Moizières i Jacques de Cronville d'Aureville. Plan zakładał sprowokowanie znanego z zapalczywości barona do obrazy majestatu, za co groziła kara śmierci. I mimo, iż prowokacja ostatecznie się nie udała, to spiskowcy napisali donos, na skutek którego d'Aulnoy został aresztowany i uwięziony w Bastylii, gdzie przebywał do stycznia 1670 roku. Po 3 latach w Bastylii został uwolniony, a oskarżający go mężczyźni - straceni. Baronowa bezpiecznie zbiegła za granicę ukryta w katafalku, ścigana wyrokiem kary śmierci. Przypuszcza się, że pracowała jako szpieg dla Francji, przebywając w Holandii, Hiszpanii i Anglii. 

    Po śmierci męża (i ułaskawieniu od króla Ludwika XIV) wróciła do Francji, gdzie prowadziła w Paryżu słynny salon literacki. Przez 13 kolejnych lat d'Aulnoy publikowała pod pseudonimem Madame D*** powieści, nowele, relacje z podróży, plotkarskie kroniki i baśnie, które cieszyły się dużą popularnością, aż do tego stopnia, że wydawcy przypisywali jej czasem teksty innych autorów w nadziei, że przyciągnie to czytelników. W sumie opublikowała 12 książek, w tym pseudopamiętniki, 2 zbiory baśni i 3 powieści historyczne. Stworzyła także serie pamiętników podróżniczych. 

    Baronowa układała baśnie dla uciechy i zabawy gości swojego salonu literackiego. W tamtych latach bowiem Francuzów opanowała moda na pisanie baśni. To ona wymyśliła określenie contes de fées (baśnie), które nadało nazwę całemu gatunkowi literackiemu.

    Zmarła 14.01.1705 roku w Paryżu.

Komentarze