Filadelfia

    To właśnie w tym mieście Stany Zjednoczone ogłosiły swoją niepodległość, a ojcowie-założyciele przeprowadzili rewolucję, spisali Konstytucję Stanów Zjednoczonych i wreszcie też stąd rządzili krajem do momentu przeniesienia stolicy do Waszyngtonu. 

    Filadelfia to miasto z bogatą historią, w której można się zgubić. Od czego więc zacząć? Od Narodowego Historycznego parku Niepodległości. Ten historyczny obszar Filadelfii obejmuje zaledwie 12 przecznic i zawiera najbardziej cenione symbole niepodległości: budynek Independence Hall oraz Liberty Bell (Dzwon Wolności). Zacznijmy od tego pierwszego. Independence Hall jest jednym z nielicznych tego typu dzieł architektury znajdujących się na liście UNESCO. W skrócie: w maju 1775 roku delegaci Drugiego Kongresu Kontynentalnego spotkali się w Sali Zgromadzeń Parlamentu, żeby przygotować odpowiedź kolonii na rosnącą wrogość ze strony Brytyjczyków. W tej samej sali 4.7.1776 roku Kongres przyjął Deklarację Niepodległości, co oznaczało początek wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 
    Pierwsze publiczne odczytanie Deklaracji Niepodległości odbyło się za budynkiem - na Placu Niepodległości. Miało to miejsce 8.7.1776 roku.
    Wreszcie w 1781 roku budynek Independence Hall stał się świadkiem przyjęcia artykułów konfederacji, a 6 lat później Konwencja Konstytucyjna powołała tu nowy rząd i ratyfikowała 17.9.1787 roku Konstytucję Stanów Zjednoczonych. 
    Co jeszcze koniecznie trzeba zobaczyć? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niemal na każdym kroku można natrafić na budynek z przeszłością, jak np. na Franklin Court czy Dom Betsy Ross. Może więc coś bardziej współczesnego? Dobrym wyborem jest Muzeum Sztuki, które mieści jedną z najlepszych kolekcji sztuki dekoracyjnej w kraju oraz... zoo. Otwarte w 1874 roku mieści ponad 1600 zwierząt. 

Komentarze