Finowie jadą na EURO!

   Za nami koniec eliminacji do EURO 2020. Bezpośredni awans wywalczyły dwie pierwsze ekipy z każdej grupy. Grupy od A do E liczyły po 5 zespołów, zaś od F do J po 6.

grupa A

   Zgodnie z przewidywaniami pierwsze miejsce zajęli Anglicy. Synowie Albionu zgromadzili na swoim koncie 21 punktów, przegrywając tylko raz, z Czechami 2:1. Poza tym pewnie wygrywali z pozostałymi rywalami, w tym: 7:0 z Czarnogórą, czy 0:6 z Bułgarią. 
   Na drugim miejscu z dorobkiem 15 punktów ulokowali się Czesi. Trzecie było - o dziwo - Kosowo, z 11 punktami. Potem Bułgaria (6 p) i na ostatnim, co jest niespodzianką, Czarnogóra z 3 punktami, które zdobyła po trzech remisach.

grupa B

   Pierwsze miejsce zajęła nie faworyzowana Portugalia, a Ukraina. Tak, ta sama Ukraina potrafiła pokonać 2:1 Portugalię i zremisować z nią 0:0. Ukraińcy zgromadzili na swoim koncie 20 punktów, zaś Portugalczycy 17 (co z tego, że rozgromili Litwę aż 6:0, skoro wcześniej zremisowali z wyżej notowaną Serbią 1:1). Trzecia Serbia miała tych punktów 14. Dalej uplasowały się Luxemburg (4 p) i Litwa z zaledwie jednym punkcikiem, który zdobyła po remisie 1:1 z Luxemburgiem. 

grupa C

   Faworytem tej grupy byli Niemcy. Nie zawiedli, wygrali ją i na 24 oczka zgromadzili 21 przegrywając tylko raz z Holendrami 2:4. Poza tym potrafili rozgromić 8:0 Estonię.
   Z drugiego miejsca wychodzą Holendrzy, którzy w bezpośrednim boju o awans z Irlandią Północną jedynie bezbramkowo zremisowali, ale to im dało wymarzony udział w wielkiej imprezie. Do EURO 2016 się nie zakwalifikowali, podobnie jak na Mundial w Rosji rok temu. Fani Oranje wreszcie mogą się więc cieszyć.
   Trzecie miejsce przypadło Irlandii Północnej (13 p), a dalej uplasowały się Białoruś (4 p) i Estonia. Ta ostatnia zdobyła 1 punkt po bezbramkowym remisie z Białorusią.

grupa D

   Z tej grupy awansowały mająca problemy ze zdobywaniem goli Szwajcaria oraz Dania. Helweci zgromadzili 17 punktów, o jeden wyprzedzając Duńczyków (którzy na 8 spotkań zanotowali 4 wygrane i 4 remisy). Na trzecim miejscu uplasowała się Irlandia z 13 punktami, a dalej Gruzja (8 p) oraz zamykający tabelę Gibraltar z zerowym dorobkiem.

grupa E

    W tej grupie o awans z drugiego miejsca walczyły do ostatniej kolejki Węgry, Walia i Słowacja, które miały odpowiednio 12, 11 i 10 punktów. Teoretycznie najłatwiejsze zadanie miała Słowacja, która grała z ostatnim w tabeli Azerbejdżanem, i która wygrała to spotkanie 2:0. Walia z Węgrami musiały walczyć ze sobą nawzajem. Wynik 2:0 oznaczał awans Smoków.
   Na przedostatnią kolejkę awans wywalczyła ekipa Chorwacji. Wygrana 3:1 ze Słowacją zapewniła im pierwsze miejsce w grupie.
   A tak wygląda tabela końcowa: Chorwacja (17 p), Walia (14 p), Słowacja (13 p), Węgry (12 p) i Azerbejdżan (1 p).

grupa F

   Zgodnie z przewidywaniami, to Hiszpania zajęła pierwsze miejsce w tabeli. Gdyby nie dwa remisy po 1:1 z Norwegią i Szwecją, to La Furia Roja miałaby 30 a nie 26 punktów. Drugie miejsce przypadło Szwedom (21 p), a trzecie Norwegom (17 p). Dalej uplasowały się Rumunia (14 p), Wyspy Owcze oraz Malta. Dwie ostatnie ekipy zgromadziły po 3 punkty, wygrywając ze sobą nawzajem (Malta - Wyspy Owcze 2:1 i 0:1).

grupa G

   Awans z tej grupy wywalczyły Polska oraz Austria, które zdobyły odpowiednio 25 i 19 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowały się Macedonia Północna i Słowenia - po 14 punktów, a dalej Izrael (11 p) i zamykająca tabelę Łotwa, która dopiero w ostatniej kolejce zdobyła swoje pierwsze punkty w tych eliminacjach. Łotysze pokonali 1:0 Austrię, która miała już zapewniony awans. 

grupa H

   Jak łatwo przewidzieć, ekipa Trójkolorowych wygrała swoją grupę. Francuzi zanotowali jedynie porażkę (2:0 z Turcją) oraz remis 1:1 także z Turcją, poza tym nie dali pozostałym rywalom szans, chociaż ich gra nie powala na kolana. Powtórzę się: z Benzem w ataku wszystko wyglądałoby znacznie lepiej.
   Awans z drugiego miejsca wywalczyła Turcja, zdobywając 23 punkty. Trzecie miejsce zajęła Islandia (19 p), a czwarte Albania (13 p). Andora i Mołdawia wywalczyły odpowiednio 4 i 3 punkty. I tak, Andora wygrała 1:0 z Mołdawią (w takim samym stosunku Mołdawia wygrała z Andorą) oraz zremisowała 2:2 z Turcją, co można uznać za sporą niespodziankę. 

grupa I

   Ekipa Belgii jako jedna z pierwszych wywalczyła awans na EURO'20 i oprócz Włochów zgromadziła komplet punktów (ich najwyższa wygrana to 9:0 z San Marino, a także 6:1 z Cyprem). Drugie miejsce przypadło w udziale Rosji (24 p), która dwukrotnie poległa w starciu z Belgią (3:1 i 1:4). Na trzecim miejscu z 15 punktami znalazła się Szkocja, a dalej Cypr i Kazachstan - po 10. San Marino - jak łatwo przewidzieć - nie zdobyło ani jednego punktu. 

grupa J

   Ekipa Italii zanotowała komplet zwycięstw. W ostatnim meczu rozgromili aż 9:1 Armenię. 
   Drugie miejsce przypadło w udziale... Finom. Tak, to nie żart. Finlandia jedzie na EURO'20, co bez wątpienia można uznać za największą niespodziankę tych eliminacji. Skandynawowie zdobyli 18 punktów, o 4 wyprzedzając Greków. Dalej znalazły się Bośnia i Hercegowina z dorobkiem 13 punktów, Armenia (10 p) i Liechtenstein z 2, po dwóch remisach 1:1 z Grecją i Armenią.


Komentarze