Laos

     Laos to państwo leżące w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Dzieli granice z Birmą i Chinami od północy, Wietnamem na wschodzie, Kambodżą na południu oraz Tajlandią na zachodzie. Stolicą jest Wientian, zaś religią dominującą buddyzm. 

    To jeden z najbiedniejszych krajów świata, mało odwiedzany przez turystów, ale bogaty w niepowtarzalne krajobrazy. Z racji tego, że Laos jest jedynym krajem w Azji Południowo-Wschodniej bez dostępu do morza oraz jest pokryty górami i gęstymi lasami, komunikacja jest utrudniona. Główną arterią jest zatem Mekong. To wzdłuż niego leży większość ważniejszych miast. I to Mekong nadaje rytm mieszkańcom kraju. 

    Stolica kraju - Wientian - było francuskim centrum handlowym, stąd też dużo budowli inspirowanych właśnie francuską architekturą. Leży w środkowo-zachodniej części kraju, tuż przy granicy z Tajlandią i nie wygląda jak typowa stolica kraju, a raczej prowincjonalne miasteczko.

    Warte uwagi jest Luang Prabang - leżące w północnej części Laosu, u ujścia Nam Khan do Mekongu. To miasto bardziej niż jakiekolwiek inne ucieleśnia tradycje Laosu. Mimo, iż władza polityczna zawsze wywodziła się z Wientianu, to kulturalną stolicą kraju było i w zasadzie nadal pozostaje Luang Prabang. 

    Kiedy dawny Muong Swa w XVI wieku przekształcono na Luang Prabang, miejscowość ta było już od co najmniej dwóch stuleci ważnym ośrodkiem religijnym. Nowa nazwa pochodzi od otaczanej wielką czcią, wyrzeźbionej w drewnie i pozłoconej syngalezyjskiej statuy Buddy Pra Bang. Dawna stolica tworzyła nawet przez pół wieku osobne królestwo Lao.  

    Innym miejscem wartym odwiedzenia jest okręg świątynny w Wat Phou, w południowej części kraju, w prowincji Champasak. 

Komentarze