Parki Narodowe świata (5)

    Ten utworzony w 1935 roku i zajmujący powierzchnię 2833 km² park narodowy, obejmuje półpustynne i pustynne tereny w stanie Teksas, tuż przy granicy z Meksykiem. Na tym terenie żyją m.in. lwy górskie, kojoty, lisy, jelenie wirgińskie, pekari, a także grzechotniki, skorpiony i tarantule oraz ponad 400 gatunków ptaków. Pomimo panujących tu wysokich temperatur i niewielkich opadów deszczu, na wiosnę kwitną kolorowe kaktusy.

    Najważniejszym elementem krajobrazu jest rzeka Rio Grande, tworząca tu Big Bend. Według wierzeń miejscowych Indian, jego sprawcą jest Wielki Duch - który po stworzeniu Ziemi rzucił resztki skał właśnie w to miejsce. 

Big Bend, USA


    Ten park narodowy Botswany został utworzony w 1968 roku na obszarze 10 570 
km². Leży w północno-wschodniej części kraju - w środkowej części Kotliny Kalahari i zajmuje płaską równinę rozciętą dolinami rzek Chobe, Ngwezumba i Savuti. Obszar ten pokrywają suche lasy podrównikowe, kolczaste zarośla, trawiaste sawanny, jak również rozległe tereny bagienne.
    Żyje tu jedna z największych populacji słonia afrykańskiego, a także hipopotamy, 18 gatunków antylop, żyrafy, białe nosorożce, bawoły, zebry, lwy, lamparty, gepardy czy hieny oraz ponad 400 gatunków ptaków. 
Chobe, Botswana 


    Park narodowy Japonii, założony w 1934 roku w środkowej części wyspy Hokkaido, zajmuje obszar o powierzchni 2 309 
km². Swym zasięgiem obejmuje większą część wulkanicznego pasma górskiego Ishikari. W jego obrębie znajduje się kilka wulkanów. 
    Spośród ssaków występują tu żyjące jedynie w Azji północno-wschodniej sobole, szczekuszki i jenoty, a także niedźwiedzie brunatne i himalajskie, jelenie sika czy burunduki, a z ptaków bardzo rzadko spotykane żurawie mandżurskie.
Daisetsuzan, Japonia


    Ten Park Narodowy Wielkiej Brytanii został utworzony w 1951 roku w centrum Półwyspu Kornwalijskiego w Anglii. Obejmuje 954 km² pagórkowatego płaskowyżu pełnego bagien, mokradeł oraz wrzosowisk, rozciętego dolinami licznych rzek. Ponad nimi wznoszą się pagórki - spośród których najwyższe osiągają ponad 600 m n.p.m. 
    Ingerencja człowieka doprowadziła do wyginięcia dużych zwierząt. Obecnie największymi ssakami żyjącymi na tym terenie są króliki, wydry, łasice i borsuki. Na szczęście o wiele bardziej jest urozmaicony świat ptaków. Mało kto wie, że najbardziej charakterystycznymi zwierzętami tego obszaru są małe kuce, występujące na tym terenie od co najmniej X wieku. Przemieszczają się one po parku w półdzikich stadach.
    W parku znajduje się też dużo pozostałości po człowieku z epoki brązu.
Dartmoor, Wielka Brytania


    Ten park narodowy Chile, utworzony w 1970 roku, należy do najwyżej położonych parków narodowych na świecie, jego średnia wysokość wynosi 4500 m n.p.m. Leży w północnej części kraju, przy granicy z Boliwią i obejmuje obszar o powierzchni 1378 
km², na który składa się pustynny wysokogórski płaskowyż na zachodnich stokach Kordyliery Zachodniej, otoczony wulkanicznymi szczytami wznoszącymi się na wysokość ponad 6000 m n.p.m.
    Atrakcją parku są osady Indian Ajmarów, którzy trudnią się rękodzielnictwem ludowym i wypasem owiec. 
Lauca, Chile


    Park narodowy Japonii utworzony w 1934 roku o powierzchni 1 402 
km² leży w centralnej części wyspy Honsiu. Chroni górski krajobraz wulkaniczny, który tworzą stożki wulkaniczne, gorące źródła, wodospady oraz solfatary. 
    Największą atrakcją parku są błękitne wody jeziora Chuzenji.
Nikko, Japonia


    To najstarszy park narodowy Norwegii. Został utworzony w 1962 roku w południowej części kraju. Zajmuje obszar o powierzchni 580 km², na który składa się południowy fragment Gór Skandynawskich z najwyższym szczytem. Park ten chroni krajobraz polodowcowy z ostrymi szczytami, morenowymi wzgórzami, wąwozami oraz licznymi kotlinami. 
    Florę i faunę reprezentują górska tundra z różnymi gatunkami mchów i porostów, renifery, łosie, lisy, zające rosomaki i gronostaje, jak również wiele gatunków ptaków. 
Rondane, Norwegia


    Ten utworzony w 1967 roku park narodowy zajmuje obszar o powierzchni 186 km². Chroni unikatowy krajobraz wybrzeża morskiego między miejscowościami Łeba i Rowy, a słynie przede wszystkim z występujących na tym terenie największych w Europie ruchomych wydm o wysokości dochodzącej nawet do 40 m. Swoistą osobliwością są tu także 4 płytkie jeziora przybrzeżne, z których największe jest Łebsko (7140 ha), a zaraz potem Gardno (2468 ha). Akweny te zajmują łącznie prawie 55% powierzchni parku. 
    Rejon ten charakteryzuje się występowaniem wielu różnorodnych zbiorowisk roślinnych  leśnych i nieleśnych, a do tego występuje tu około 257 gatunków ptaków, w tym 150 gatunków lęgowych. 
Słowiński P.N., Polska


    Park narodowy Kenii leży w południowo-wschodniej części kraju, w dorzeczu rzeki Galana. Założony w 1948 roku obejmuje obszar o powierzchni 20 800
km². To najstarszy i zarazem największy rezerwat przyrody w Kenii.
    Park jest podzielony na 2 części: wschodnią - w dużej części zamkniętą dla turystów oraz zachodnią - otwartą. Międzynarodową sławę park zyskał dzięki słoniom, które dzięki temu, że posypują się czerwonym piaskiem, stają się "czerwone". Poza nimi można tu spotkać m.in. lwy, lamparty, bawoły, hipopotamy, zebry, antylopy, goryle, gepardy, krokodyle oraz ponad 400 gatunków ptaków.  
Tsavo, Kenia

Komentarze