Ten rejon słynnych w całej Europie i nie tylko zamków nad Loarą rozciąga się od rezydencji Sully-sur-Loire na wschodzie po Chalonnes na zachodzie, oddalone o kilka km w dół rzeki od Angers. Cały ten zespół architektoniczny figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Generalnie Dolina Loary należy do najpiękniejszych i zarazem najbogatszych w zabytki regionów Europy. Znajduje się tam przeszło 300 zamków i pałaców, będących świadectwem ewolucji francuskiej architektury. Do tego dochodzą winnice, w których powstają najlepsze marki win.
Warto też wspomnieć o samej rzece. Loara jest najdłuższą rzeką Francji. Liczy sobie 1020 km długości, a wypływa z Masywu Centralnego. Następnie przepływa przez Owernię i Burgundię ku mniej więcej północy. Dolina rzeki w tych trzech prowincjach jest szeroka, pełna piaszczystych łach i zarośli, wśród których gnieździ się liczne ptactwo.
Z czasów romańskich zachowało się nad Loarą wiele interesujących zabytków, jak choćby opactwo Saint-Benoît-sur-Loire z przedsionkiem i kryptą z XI wieku czy XII-wieczna mozaika w Germigny-des-Prés. Co jeszcze? W świątyni ogromnego opactwa Fontevraud pochowani są Plantageneci - członkowie rodu, który w XII wieku zawładnął Anglią, ale swoje główne rezydencje zachował właśnie nad Loarą: w Angers i Chinon.
W 1429 roku w czasie wojny stuletniej Joanna d'Arc spotkała się tu z następcą francuskiego tronu - Karolem VII, a nie mogąc wykrzesać z niego wojennego zaangażowania, sama poprowadziła wojska na odsiecz oblężonemu przez Anglików Orleanowi.
Z kolei za czasów Franciszka I powstał imponujący zamek na wodzie w Azay-le-Rideau będący kwintesencją renesansowej rezydencji nad Loarą. Ten sam władca wzniósł zamek w Chenonceaux z charakterystycznym mostem, do tego przebudował twierdze w Amboise i Blois oraz wybudował w 1519 zamek Chambord - znajdujący się na skraju puszczy stanowiącej królewskie tereny łowieckie.
I chociaż z zewnątrz co jeden zamek albo pałac wygląda imponująco, to wnętrze może niestety rozczarować. Wiele z nich może się pochwalić jedynie jedną albo co najwyżej dwoma komnatami pełnymi przepychu i bogatymi w dzieła sztuki. Pozostałe wnętrza pozostają niestety puste...
Zamek Chambord |
Komentarze
Prześlij komentarz