Jezioro Lonar powstało w wyniku uderzenia meteorytu. Znajduje się około 500 km od Bombaju, Indie. To zbiornik wodny o silnie zasadowym pH wynoszącym 10,5. Do tego zawiera bardzo wysokie stężenie soli, które drastycznie wzrosło w 2020 roku. Wówczas też wody jeziora nagle przybrały jasnoróżowy kolor. Zdaniem naukowców zostało to spowodowane rozkwitem glonów albo zmianami w składzie chemicznym zbiornika.
Chociaż obszar wokół leżącego w północnej części Tanzanii jeziora Natron może się wydawać opuszczony, to jest to miejsce największego lęgu flamingów na świecie. To także jezioro o ekstremalnie zasadowym pH powyżej 12. A jakby tego było mało, otoczenie jeziora składa się z sodowych skał i lawy, co powoduje, że woda zmienia się w żrącą solankę.
Pod amerykańskim parkiem narodowym Yellowstone znajduje się superwulkan, który może nagrzewać wodę nawet do 350 st. C. Obecnie wody jezior na terenie parku są albo wrzące, albo lodowate, dlatego też władze apelują do turystów, aby ci nie próbowali pływać w tych wodach.
Komentarze
Prześlij komentarz