Skopelos, Grecja

     Skopelos leży w archipelagu Sporad Północnych. To jedna z najbardziej zielonych wysp na Morzu Egejskim.

    Największą i zarazem najstarszą miejscowością jest miasteczko Skopelos - złożone z małych, bielonych domów z terakotowymi dachami. Co ciekawe centrum miasta jest zamknięte dla samochodów i tym samym panuje tam spokój, czego nie da się powiedzieć o porcie.

    Skopelos znajduje się aż 120 kościołów, z których najstarsze pamiętają XI wiek. Ciekawym miejscem jest kapliczka św. Jana (Agios Iannis) położona na szczycie nieprawdopodobnie stromego, skalnego zbocza, która przyciągała tłumy turystów na długo zanim stała się sławna za sprawą hollywoodzkiego filmu pt. "Mamma mia". Kapliczka znajduje się około 100 m n.p.m. Prowadzą do niej schody wykute w skale, zaś z góry rozciąga się widok na zatoczkę i jachty przycumowane u brzegu. 

    Według miejscowej legendy kościółek został wzniesiony w miejscu, gdzie przed wiekami znaleziono ikonę z wizerunkiem świętego Jana.

    W XV wieku na Skopelos dotarł słynny Barbarossa, admirał wojsk imperium osmańskiego i turecki kaper. Chciał splądrować wyspę, lecz mieszkańcy postawili się najeźdźcom i wielu z nich zabili. Piratów pochowali na górze Karia, ponad klasztorem św. Eustathiosa. Legenda mówi, że leży tu również 18 skrzynek ze skarbami, których dziś pilnują duchy piratów.

Komentarze