Stolica Piemontu - Turyn - podobnie jak inne włoskie miasta przechodził w przeszłości z rąk do rąk. I tak: w średniowieczu należał do Królestwa Longobardów, w XVI wieku stał się stolicą Sabaudii, a po odrodzeniu - Risorgimento - stolicą zjednoczonych Włoch (lata 1861-65).
Współczesny Turyn kojarzy się przede wszystkim z przemysłem samochodowym, skupiającym się wokół koncernu Fiat, chociaż ja na słowo "Turyn" z automatu odpowiadam "Juventus".
Życie w Turynie koncentruje się głównie wzdłuż Via Roma - handlowej ulicy łączącej dworzec Porta Nuova z renesansowym Piazza Castello, zaprojektowanym na planie prostokąta w 1584 roku. W połowie drogi wznosi się XV-wieczny Palazzo Madama, w którym to mieści się Museo Civico di Arte Antica, czyli Muzeum Sztuki Starożytnej. Symbolem Turynu jest także synagoga Mole Antonelliana, która stała się siedzibą Museo Nazionale del Cinema. To właśnie w Turynie w 1904 roku zaczął się rozwijać włoski przemysł filmowy. Muzeum przybliża historię kina od pierwszych projektów do najnowocześniejszej techniki XXI wieku. Warto się tam też wybrać choćby z tego powodu, że ze szczytu synagogi roztacza się widok na okolicę. I tak, można tam wjechać windą.
Komentarze
Prześlij komentarz