Parki Narodowe Świata (2)


Etosha National Park, Namibia
   Jest jednym z najstarszych parków narodowych Afryki. Został utworzony w 1958 i zajmuje obszar o powierzchni 22 270 km² położony na wyżynie Damara i mający formę płaskiej równiny rozciągającej się wokół solniska Etosha Pan. Ma ono powierzchnię prawie 5 000 km² i jest pozostałością po pradawnym wielkim jeziorze.
Fiorland National Park, Nowa Zelandia
   Leży w południowo-zachodnim krańcu Wyspy Południowej w Nowej Zelandii, pomiędzy Morzem Tasmana a Alpami Południowymi. Jest największym obszarem chronionym w tym kraju; jego powierzchnia wynosi 10 112 km², a on sam został założony w 1904 w celu ochrony polodowcowego krajobrazu z licznymi jeziorami, głębokimi dolinami, krótkimi rwącymi potokami oraz fiordami znikającymi w głębokich morskich dolinach.
Galapagos Islands National Park, Ekwador
   Został utworzony w 1934 i obejmuje większą część (6 938 km²) wulkanicznego archipelagu na Oceanie Spokojnym, położonego ponad 1 000 km od zachodnich wybrzeży kontynentu. 
   Wyspy Galapagos są grupą niemal 60 wysp i wysepek, bądź pojedynczych skał ciągnących się wzdłuż równika, nazywaną często Wyspami Żółwimi. W większości są pochodzenia wulkanicznego. 
   Wyspy zostały odkryte w 1. połowie XVI wieku; nazwano je Czarodziejskimi. Do rozsławienia archipelagu przyczynił się Karol Darwin, który przybył tu w celach badawczych w 1835.
Kruger National Park, RPA
   Znajduje się we wschodniej i północnej części Wyżyny Transwal (Bushveld), rozciągającej się wzdłuż 384 km odcinka granicznego pomiędzy RPA a Mozambikiem. Obejmuje obszar pagórkowatej równiny wznoszącej się na wysokość 140-548 m n.p.m., którą od wschodu zamyka pasmo granitowych gór Lebombo. Jego powierzchnia wynosi 19 500 km².
   Pierwszy obszar chroniony został tu stworzony już w 1898 jako rezerwat zwierzyny łownej Sabie. W 1926 otrzymał imię burskiego męża stanu Paula Krugera i status parku narodowego. Był też jednym z pierwszych terenów chronionych przez prawo w RPA.
Namib-Naukluft National Park, Namibia
   Został stworzony w 1979 poprzez połączenie istniejących wcześniej dwóch parków: P.N. Pustyni Namib oraz P.N. Zebry Górskiej - Naukluft. Obecnie zajmuje obszar 23 700 km² i leży w środkowo-zachodniej części Namibii.
Parco Nazionale del Gran Paradiso, Italia
   Został utworzony w 1922 na obszarze 722 km². Leży w północno-zachodniej części kraju i obejmuje górski masyw Gran Paradiso, będący wschodnią częścią Alp Graickich (Alpy Zachodnie). Jest on zbudowany głównie z 3 typów skał: metamorficznych gnejsów, wapiennych łupków oraz twardych ofiolitów o zielonkawym zabarwieniu. 
   Atrakcją centralnej części Gran Paradiso jest ogród botaniczny Paradisia. Na południowym zachodzie park graniczy z francuskim P.N. Vanoise.
Plitvice Lakes National Park, Chorwacja
    Pierwsze tereny chronione wydzielono w 1928, jednak obecny kształt parku powstał w 1949. Zajmuje on obszar 192 km² i leży w zachodniej części kraju. W jego skład wchodzą łańcuch jezior krasowych, leżących na północno-wschodnim skłonie gór Mala Kapela.
Russel Falls, Mt. Field National Park, Tasmania
   Został założony w 1916, co czyni go wraz z Freycinet National Park, najstarszym parkiem narodowym Tasmanii. Jego powierzchnia wynosi 162,65 km², a krajobraz rozciąga się od eukaliptusowych lasów deszczowych do alpejskich wrzosowisk dochodzących do 1434 m na szczycie Mount Field West.
Sagarmatha National Park, Nepal
   Został utworzony w 1976 na obszarze o powierzchni 1 228 km². Położony przy granicy z Tybetem, obejmuje centralną strefę łańcucha Himalajów z najwyższym szczytem świata Mount Everestem (8 848m n.p.m.).
   Oprócz niego, na tym obszarze znajdują się jeszcze m.in. Lhotse (8 501 m n.p.m.) i Cho Oyu (8 153 m n.p.m.). W krajobrazie dominują strome szczyty pokryte wiecznym śniegiem i porozdzielane dolinami wypełnionymi jeziorami i lodowcami. Najdłuższym lodowcem na terenie parku jest Ngojumba - ma 20 km długości.
Serengeti National Park, Tanzania
   Leży w północno-wschodniej Tanzanii i zajmuje obszar 14 700 km² pomiędzy Jeziorem Wiktorii, kraterem Ngorongoro i granicą z Kenią. Został utworzony w 1951 i jest uważany za jeden z najpiękniejszych obszarów dzikiej przyrody na świecie. 
   Jego teren porastają sawanny i suche lasy akacjowe, a wybrzeża rzek wiecznie zielone lasy galeriowe. Charakterystycznym elementem krajobrazu są tzw. knopjes, czyli gładko oszlifowane przez wiatr bloki granitowe.
Torres del Paine National Park, Chile 
    Został utworzony w 1959 jako Lago Grey. W 1970 rozszerzono jego granice, zmieniając przy tym nazwę. Obecnie zajmuje on powierzchnię 1 844 km². Położony na południowym krańcu kraju, w obrębie strefy antarktycznej, obejmuje granitowy masyw górski w Andach Patagońskich - wznoszący się na wysokość 2 650 m n.p.m. Torres del Pine.
   Składa się on z 3 charakterystycznych strzelistych wieżyc: Torre Sur De Agostini, Torre Central oraz Torre Norte Monzino, jednak najwyższym wzniesieniem na tym terenie jest Paine Grande (3 248 m n.p.m.).
Uluru-Kata Tjuta National Park, Australia
   Leży on na południowym krańcu Terytorium Północnego. Został założony w 1958 i zajmuje obszar 1 325 km², a jego główną atrakcją są kamienne monolity, będące świętymi górami Aborygenów. Najbardziej znaną spośród nich jest Ayers Rock

Komentarze