140 rocznica urodzin Jacka Londona

 Dokładnie 140 lat temu, 12.01.1876 roku w San Francisco, urodził się Jack London. Ten amerykański pisarz jest znany szerszej publiczności z takich powieści jak: Biały Kieł, Martin Eden, Zew krwi, Bellew Zawierucha, Księżycowa Dolina, Maleńka pani wielkiego domu, Wilk Morski, Opowieści z mórz południowych, Odyseja północy, czy Córka śniegów.

W młodości miał bardzo barwne życie. Był między innymi gazeciarzem, trampem, kłusownikiem, marynarzem, poszukiwaczem złota w Klondike (przybył tam jako jeden z pierwszych amatorów złotego kruszcu) oraz reporterem. Był jednym z 19. amerykańskich korespondentów wojennych, relacjonujących konflikt rosyjsko-japoński w 1905 roku, których odznaczono Orderem Skarbu Korony.

Jego powieści są oparte na jego własnych doświadczeniach. Samouk i socjalista, inspiracje czerpał z idei głoszonych przez Marksa, Spencera, Nietzschego i Darwina.

Zmarł 22.11.1916 roku na niewydolność nerek, choć tuż po jego śmierci usnuto plotkę jakoby London popełnił samobójstwo przedawkowując morfinę, tak, jak jeden z jego bohaterów.

Komentarze