San Diego, CA, USA

   Kiedyś uważano San Diego za konserwatywną bazę marynarki wojennej. Teraz miasto przyciąga tłumy turystów i nic w tym dziwnego, gdyż ma naprawdę wiele do zaoferowania. 
   Historia Kalifornii zaczęła się właśnie w San Diego. Plemię myśliwych-zbieraczy Indian Kumeyaay najprawdopodobniej widziało 3 hiszpańskich statków pod dowództwem Juana Rodrígueza Cabrillo, gdy wpłynęły do zatoki San Diego w roku 1542. Następna flotylla pojawiła się dopiero w 1601, lecz dopiero po upływie 100 lat Europejczycy osiedlili się tutaj.
   Początkowo tereny te należały do Hiszpanii. Po uzyskaniu przez Meksyk niepodległości w 1821 roku, pod garnizonem założonym w 1769 wyrosło miasto. Nazwano je Old Town San Diego. Stało się ono centrum Californios, czyli ranczerów pochodzenia hiszpańskiego i meksykańskiego, którzy posiadali parcele kalifornijskiej ziemi. 
   Amerykańska korweta zdobyła San Diego podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej w 1846. Gubernator Meksyku Pio Pico poddał się w pobliżu San Diego rok później, co też zakończyło podbój Kalifornii przez Stany Zjednoczone.

atrakcje San Diego to m.in.:

   Główną atrakcją Muzeum Morskiego są zabytkowe statki. I tak "Star of India" to najstarszy pływający żelazny statek handlowy, zaś "Medea" jest luksusowym parowcem z żelaznym poszyciem, który kiedyś pływał po szkockich jeziorach.

   Balboa Park to jeden z największych parków w kraju. Ma 480 ha powierzchni i oferuje zarówno ścieżki spacerowe, jak i ogrody, zabytkowe budowle, restauracje, a nawet ozdobny pawilon z największymi na świecie organami na świeżym powietrzu oraz San Diego Zoo.
   Główną aleją parku jest El Prado, przy której stoją budynki w hiszpańsko-środziemnomorskim stylu. El Prado pełne jest też muzyków czy też i innych artystów.


   Początki San Diego to Old Town - miejsce na zboczu wzgórza, na którym to Hiszpanie zbudowali Presidio, czyli Fort oraz misję ojca Junípero Serry, pierwszą w Kalifornii. Na tym terenie powstał Old Town State History Park, zabytkowy obszar pokazujący życie meksykańskiej Kalifornii aż do połowy XIX wieku.

Komentarze