Monaco

   W Monaco wszystko kręci się wokół pieniędzy. I w zasadzie trudno się temu dziwić. W maleńkim księstwie rozrywek jest wiele, ale za wszystkie trzeba naprawdę dużo zapłacić. 
   Najważniejszym wydarzeniem roku jest bez wątpienia wyścig Formuły 1. Wówczas to wąskimi ulicami przemykają z olbrzymią szybkością bolidy, a tłumy kibiców okupują okoliczne balkony. 
   Historia Monako sięga czasów starożytnych. Pierwotnie była to kolonia fenicka, później grecka i rzymska. Od X wieku znajdowało się pod władzą Genui, a w późniejszych wiekach praktycznie przechodziło z rąk do rąk. Dopiero w 1861 roku traktat z Francją przywrócił księstwu pełną niepodległość.
   Chociaż Monako nie posiada żadnych jednostek administracyjnych, to można wyróżnić 4 dystrykty: Monaco-Ville, Monte Carlo, La Condamine oraz Fontvieille.
W tym pierwszym znajdują się pałac księcia - Palais du Prince, katedra, czy Muzeum Oceanograficzne. To drugie słynie przede wszystkim z kasyna. W trzecim - port morski leżący nad Morzem Liguryjskim, zaś czwarte jest osiedlem częściowo zbudowanym na terenie odebranym morzu.
   Będąc w Monako koniecznie trzeba się udać do kasyna. Zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez Charlesa Garnier wręcz onieśmiela przepychem. Wyłożone marmurami atrium otacza 28 jońskich kolumn, Salle Garnier jest udekorowana złotem i purpurą, zaś sale dla graczy urzekają witrażami.

Monaco widziane z góry
czynsz

Komentarze