Susa - starożytny Hadrumet - była ważną osada fenicką, która popadła w zależność od Kartaginy. Pod koniec VII wieku została całkowicie zniszczona przez Arabów. Dwieście lat później, za panowania Aglabidów, rozwinęło się w tym miejscu nowe portowe miasto.
Leżąca nad zatoką Hammamet Susa została założona w IX wieku p.n.e. Podczas drugiej wojny punickiej znajdowała się tu baza wojskowa Hannibala, zaś po trzeciej wojnie punickiej - jak łatwo zgadnąć - miasto weszło w skład Imperium Rzymskiego. Po reformie administracji cesarstwa przeprowadzonej przez Dioklecjana, została stolicą prowincji Africa Byzacena.
Susa wciąż może się pochwalić imponującymi zabytkami. Jednym z nich jest powstała w IX wieku medyna. Przez stulecia zmieniona w niewielkim stopniu, otoczona oryginalnymi murami miejskimi, zalicza się do najważniejszych świadectw arabskiej sztuki architektonicznej.
Innym ciekawym miejscem jest Ribat - rodzaj twierdzy wzniesionej na planie kwadratu, umocnionej czterema narożnymi wieżami. Budowla powstała w IX wieku, kiedy za panowania Aghlabidów ogłoszono świetą wojnę i służyła muzułmańskim bojownikom jako baza wojskowa. Wysoka wieża w południowo-wschodnim narożniku służyła jako strażnica, a także minaret. Zaś od strony południowej znajduje się ryzalit portalowy, z którego schody prowadzą do głębiej położonych wnętrz.
W południowo-zachodniej części starego miasta znajduje się kazba, która przejęła militarną funkcję ribatu. Jej wieża - zwana Kalef el Fatah - służy jako latarnia morska.
Susa to także popularny wśród turystów kurort.
Komentarze
Prześlij komentarz