Nil

     Najdłuższa rzeka świata pokonuje 6671 km od swych źródeł w samym sercu Afryki do ujścia w Morzu Śródziemnym. 

    Na południe i wschód od Chartumu Nil stanowią dwie rzeki: Nil Błękitny na wschodzie i Nil Biały na zachodzie. Ten pierwszy wypływa z jeziora Tana na Wyżynie Abisyńskiej i kieruje się na południowy wschód. Przebywa Wodospad Tisisat, a następnie płynie ponad 650 km łukiem przecinając Wyżynę Somalijską, by wypłynąć na równiny południowego Sudanu, około 1400 m poniżej poziomu źródła. Z kolei Nil Biały, na okresowych mokradłach Sudd rozdziela się na liczne stale zmieniające bieg odnogi. 

    Nil Błękitny oznaczono na mapach dopiero po wyprawach pułkownika R.E. Cheesmana w latach 20. i 30. XX wieku, aczkolwiek Europejczycy dotarli do jego źródeł już dużo wcześniej. Prawdziwy problem i swoiste wyzwanie stanowiło odkrycie źródeł Nilu Białego. 
    W 1858 roku John Hanning Speke wyruszył na osobną wyprawę, oddzieliwszy się od ekspedycji Richarda Francisa Burtona i, gdy jako pierwszy Europejczyk zobaczył Jezioro Wiktorii, z miejsca okrzyknął je źródłem Nilu. Wydarzenie to wywołało ożywioną dyskusję. Burton z kolei upierał się, że źródłem Nilu jest jezioro Tanganika.
    Ostatecznie dopiero Henry Morton Stanley w latach 1874-77 przemierzył Afrykę i rozstrzygnął spór. Więcej o tej wyprawie można przeczytać tutaj i tutaj

Komentarze