Mont-Saint-Michel

     Kto nie zna tego obrazka? To niezwykłe opactwo i rozciągające się poniżej miasteczko zajmują skalistą wyspę połączoną ze stałym lądem tylko wąską groblą. Wyniosłe wzgórze - zwieńczone romańsko-gotyckim klasztorem, którego iglica sięga 150 m ponad poziom morza - widać z odległości wielu kilometrów. 

    Co kilka godzin odpływ odsłania piaszczyste dno morza wokół klasztoru, cofając się o wiele kilometrów. Mało kto wie, że różnica poziomu wody między przypływem a odpływem sięga aż 15 m! Uwaga! Spacerując w czasie odpływu po piasku wokół skały, należy się wcześniej dowiedzieć o której godzinie będzie najbliższy przypływ. To bardzo ważne, gdyż woda pojawia się bardzo szybko.

    Zwiedzanie zaczyna się od wielkiego tarasu przed kościołem, skąd rozpościera się imponujący widok na zatokę. Warto dodać, że taras powstał w miejscu zburzonej części nawy świątyni. Na samym szczycie skały stoi kościół opacki. Świątynia ma romańskie nazwy z XI i XII wieku oraz późnogotyckie prezbiterium i 3 krypty w podziemiach. 
    Po zwiedzeniu kościoła przechodzi się do części klasztornej. Zwiedzanie rozpoczyna się od zajmujących najwyższy poziom gotyckich krużganków z połowy XIII wieku. Potem przechodzi się przez różne pomieszczenia o sklepieniach wspartych na potężnych filarach oraz kolumnach, a następnie ogląda się pewną osobliwość. A mianowicie: starodawną kolejkę liniową. 
    Niektóre części klasztoru zwiedza się jedynie z przewodnikiem, to m.in. pochodząca z epoki Karolingów podziemna Chapelle Notre-Dame-sous-Terre.

Komentarze