Kultury Indian Ameryki Środkowej

     Chociaż pierwotni mieszkańcy Ameryki Środkowej nie znali koła, to zarówno ich architektura, rzemiosło jak i handel czy też rolnictwo stały na wysokim poziomie. 

    Około 1300 roku p.n.e. nad Zatoką Meksykańską rozwinęła się kultura Olmeków, której szczyt rozwoju przypadł na lata 800 - 400 p.n.e. Byli oni nie tylko zręcznymi rzeźbiarzami i budowniczymi, lecz także twórcami pisma oraz kalendarza. 

    Kultura ta była kontynuowana na Wyżynie Meksykańskiej, gdzie około roku 100 p.n.e. powstało miasto Teotihuacán, które do roku około 650 panowało nad całą tą doliną. Z kolei dalej na południe, w dolinie Oaxaca, Zapotekowie stworzyli w Monte Albán ważne centrum ceremonialne. 

    W latach 300 - 900 okres świetności przeżywali Majowie - na półwyspie Jukatan powstał szereg ośrodków, jak Tikal, Palenque czy Copán. Były to miejsca o charakterze obrzędowym, zamieszkiwane przez kapłanów oraz arystokrację. Pozostali mieszkali w pobliskich wioskach. Centralny punkt miasta stanowiły świątynie w kształcie piramid oraz place do rytualnej gry w piłkę. Nie każdy wie, że elementem ich kultu religijnego były także ofiary z ludzi. 

    Majowie posiadali zdumiewającą wiedzę na temat astronomii i matematyki. Zadziwiający jest także ich kalendarz.

    Około 900 roku opuścili miasta na nizinie i przenieśli się na północ Jukatanu, gdzie ich kultura wymieszała się z kulturą przybyłych z północy Tolteków. I tak w XII wieku założone przez Majów miasto Chichén Itzá przeżyło swój największy rozkwit. 

    Mniej więcej w tym samym czasie na Wyżynę Meksykańską przybyli Aztekowie, którzy poprzez surową dyscyplinę wojskową, ale także handel, stali się potęgą, zmuszając tym samym niemal wszystkie ludy pomiędzy Pacyfikiem a Zatoką Meksykańską do płacenia daniny. Ich ściśle podzielone społeczeństwo klasowe również zdominowała religia. Aztekowie - podobnie jak Majowie - składali liczne ofiary z ludzi. 

    W 1519 roku do stolicy Azteków - Tenochtitlanu - przybyli konkwistadorzy. Hiszpanów szybko ogarnęła gorączka złota. Ledwie dwa lata później, w 1521 roku, Hernán Cortés wraz ze swoimi ludźmi, zniszczył ostatnią kulturę Ameryki Środkowej, a ostatniego władcę - podstępnie zamordował. 

Komentarze