61 rocznica śmierci S. Plath

     Sylvia Plath urodziła się 27.10.1932 roku w Bostonie. To amerykańska poetka, pisarka i eseistka. Nie każdy wie, że Plath praktycznie przez całe życie zmagała się z zaburzeniami depresyjnymi i kilkakrotnie przebywała w szpitalach psychiatrycznych, głównie z powodu swoich prób samobójczych.

Już od dziecka wykazywała niezwykły talent poetycki, a swój pierwszy wiersz opublikowała w wieku 8 lat w dziale dziecięcym gazety Boston Herald. W 1941 dostała od matki pierwszy dziennik. Od tej pory Plath regularnie pisała dzienniki do końca swojego życia.

    W sierpniu 1950 opublikowała w magazynie dla dziewcząt Seventeen swój pierwszy utwór fabularny, a w gazecie The Christian Science Monitor ukazał się jej pierwszy dojrzały wiersz. Po ukończeniu 2 roku w ekskluzywnym college’u dla kobiet Smith College w Northampton, Plath odbyła staż w redakcji czasopisma Mademoiselle, a po jego ukończeniu niestety otrzymała odmowę przyjęcia na seminarium pisania w Harvardzie. Po powrocie do domu miała pierwszą próbę samobójczą, po której podjęła leczenie w szpitalu psychiatrycznym McLean Hospital w Belmont koło Bostonu. 

    Ten okres swego życia opisała w autobiograficznej powieści Szklany klosz.

    W 1955 Plath wyjechała jako stypendystka Fulbrighta na studia do Anglii w Newnham College, a w roku następnym poznała na przyjęciu poetę Teda Hughesa, którego poślubiła w tym samym roku. We wrześniu 1957 Sylvia Plath zaczęła wykładać literaturę angielską.

    I jak jej życie zawodowe układało się całkiem pomyślnie, tak prywatne już niekoniecznie. Rok 1962 to praktycznie koniec jej małżeństwa. Ted Hughes zakochał się w innej kobiecie (która - co intrygujące - kilka lat później popełniła samobójstwo w identyczny sposób jak Plath). Między małżonkami doszło do separacji, a Sylvia przeniosła się wraz dwojgiem ich dzieci z ich wspólnego domu w hrabstwie Devon do Londynu. Niestety przełom roku 1962/63 nie był dla niej łaskawy. Wprawdzie w okresie jesienno-zimowym napisała swoje najlepsze wiersze, ale w tym też czasie brała leki antydepresyjne, które zamiast pomóc, jedynie pogorszyły jej stan. Schorowana i cierpiąca na brak pieniędzy, Sylvia Plath popełniła samobójstwo przez zatrucie gazem. Dzieci zamknęła w dobrze wentylowanym pokoju, zostawiając im śniadanie. Nastąpiło to 11.02.1963 roku. 

    Tomy jej poezji zostały wydane pośmiertnie. Poezje zebrane z 1981 roku zostały nagrodzone w 1982 roku Nagrodą Pulitzera. Inne jej słynne dzieła to: "Ariel", "Szklany klosz", "Listy do domu", "Magiczne lustro". 

Komentarze