Stolica Danii - Kopenhaga - leży na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager.
Stolica Finlandii - Helsinki - to zarazem największe miasto kraju. Leży na południu kraju, na brzegu Zatoki Fińskiej.
Wprawdzie w czasach wikingów istniało tutaj targowisko, ale miasto jako takie powstało dopiero w XII wieku. W 1254 roku Kopenhaga otrzymała prawa miejskie, a w 1443 roku stała się stolicą kraju.
Z czego słynie? Na pewno z pomnika Małej Syrenki z baśni Hansa Christiana Andersena. Ale nie tylko. Spragnieni rozrywki powinni się udać do Ogrodu Tivoli - jednego z najstarszych parków rozrywki na świecie. Nie można też zapomnieć o starym porcie i licznych muzeach.
Historia miasta sięga wieku XV, a samo miasto przypomina niektórym turystom Petersburg. To akurat z racji stosunków fińsko-rosyjskich na przestrzeni wieków. Nie mniej jednak stolicę Finlandii można zwiedzić praktycznie w 1 dzień. Większość najważniejszych atrakcji jest usytuowana bowiem w centrum, po którym można się poruszać na piechotę.
Stolica Norwegii - Oslo - leży na południowym wschodzie kraju.
Stolica Norwegii - Oslo - leży na południowym wschodzie kraju.
Za datę założenia miasta zwykło się uznawać rok 1048, a za założyciela króla Haralda III Surowego, jednak badania archeologiczne wskazują, że Oslo istniało już przed rokiem 1000.
Tak bogata historia sprawia, że miasto ma wiele do zaoferowania. Na pewno warto bliżej zapoznać się z zamkiem i fortecą Akershus z XIII wieku, a potem z pałacem królewskim. Wybudowany w latach 1824-48 jest siedzibą króla i z tego powodu jest dostępny do zwiedzania ledwie kilka tygodni w okresie letnim. Poza tym w Oslo nie brakuje muzeów. A jak ktoś się zmęczy, to niech skoczy do kompleksu parkowego Frogner. Park jest czynny cały rok.
A o Sztokholmie, Szwecja można przeczytać tutaj
A o Sztokholmie, Szwecja można przeczytać tutaj
Komentarze
Prześlij komentarz