Neapol

   Neapol - stolica Kampanii oraz pizzy - rozciąga się u podnóża Wezuwiusza, tego samego, którego wybuch w roku 79 zniszczył Pompeje i pobliskie Herkulanum. Sama osada istniała w tym miejscu już w IX wieku p.n.e. W 750 roku p.n.e. została zastąpiona kolonią greckich osadników o nazwie Neapolis. W 763 roku Neapol ogłosił się wolnym miastem, lecz wolnością cieszył się jedynie przez 400 lat. 
   Od XII wieku, kiedy to Roger II utworzył na Sycylii i w południowych Włoszech Królestwo Sycylii, miasto przechodziło z rąk do rąk. W latach 1806-15 znajdowało się nawet pod panowaniem Napoleona Bonaparte, zaś po jego klęsce odrodzonemu państwo nadano nazwę Królestwo Obojga Sycylii.
    W latach 1859-60 miasto zostało podbite przez Garibaldiego, a od 1861 do dziś znajduje się pod włoską flagą, choć nie da się ukryć, że rządy sprawuje tu kamorra i jej ojcowie chrzestni (którzy turystom raczej nie robią krzywdy).
    Neapol - podobnie zresztą jak całe Włochy - obfituje w liczne zabytki. Jedna z legend głosi, że Castel dell'Ovo został zbudowany na jajku złożonym tu w czasach Wergiliusza i jeśli jajko pęknie, Neapol upadnie.

Komentarze