Meknes, Maroko

     Leżące na zachód od Fezu Meknes zostało założone w X wieku. To jedno z 4 dawnych Miast Królewskich i ośrodków handlowych centralnego Maroka. 

    Miasto, powstałe wokół starego berberyjskiego fortu, było wielokrotnie zdobywane oraz niszczone przez władców Almorawidów, Almohadów i Marynidów. Dopiero za czasów sułtana Mulaja Ismaila z dynastii Hasynidów przyszedł dla miasta czas rozkwitu. To było w wiekach XVII-XVIII. 

    Zachwyceni europejscy przybysze nazywali Meknes "Wersalem Maroka", zaś Ismail wyniósł je do rangi stolicy. Ten despota, który stłumił licznie buntujące się plemiona, nakazał rzeszom niewolników wnieść ogromne budowle jak pałace, warsztaty, stajnie czy urządzenia rekreacyjne przeznaczone dla elitarnych oddziałów wojskowych, ale też i dworzan. Po jego śmierci nastąpił upadek Meknes, do czego zresztą przyczyniło się trzęsienie ziemi, które w roku 1755 zniszczyło wiele budynków.


    Meknes słynie przede wszystkim z Bab el-Mansur - bramy w kształcie podkowy, wzniesionej w 1732 roku na polecenie syna sułtana Mulaja Ismaila. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejsza brama w całym Maroko. 
    Warto wspomnieć, że przy budowie sułtańskiej rezydencji zatrudniono aż 30 000 niewolników i 3000 chrześcijańskich jeńców. Poza tym koniecznie trzeba zobaczyć medresę Bu Inania - szczycącą się 600-letnią tradycją uniwersytecką, mauzoleum sułtana i potężny spichlerz zbożowy, a w wolnej chwili wybrać się na jeden z bazarów. 

Komentarze