James Cook - pierwsza wyprawa

     James Cook (1728-79) był synem ubogiego wyrobnika wiejskiego. Piął się o własnych siłach przez wszystkie szczeble marynarskiego zawodu: od prostego majtka aż do kapitana. Gdy podczas wojny o Kanadę między Francją a Anglią Cook chlubnie dokonał sondowań Zatoki Świętego Wawrzyńca tuż przed francuskimi fortyfikacjami, otworzyła się przed nim droga do wyższych stanowisk oraz zaszczytów. W 40. roku życia powierzono mu kierownictwo wyprawy badawczej, która miała dokonać na wyspie Tahiti dokładnych obserwacji w czasie przejścia Wenus przez tarczę słoneczną oraz zebrania szeregu informacji geograficznych interesujących angielski rząd.

    26.08.1768 roku Cook wypłynął z Plymouth na żaglowcu "Endeavour". 13.09. zaopatrzył się w żywność na Maderze. Nie tylko zabrał ze sobą odpowiednią liczbę krów, kóz i owiec dla uboju, ale też w celu pozostawienia ich na wyspach dla zapoczątkowania hodowli. Do tego zadbał o to, żeby zabrać odpowiednie zapasy właściwej żywności, warzyw i owoców, tylko po to, aby zaprowadzić w podróży racjonalny tryb odżywiania. Dzięki temu na pokładzie jego statku nie panowały dotychczasowe morskie choroby. 

    13.11. Cook wraz z załogą składającą się z 85 ludzi, znalazł się w Rio de Janeiro. Po kilkudniowym odpoczynku popłynął wokół przylądka Horn na Ocean Spokojny i zgodnie z planem, 3.06.1769 roku wyprawa dokonała na Tahiti wyznaczonych obserwacji astronomicznych Wenus. W ciągu następnych 5 miesięcy Cook zbadał wyspy południowej części Oceanu Spokojnego, odwiedził archipelag, który nazwał Wyspami Towarzystwa dla uczczenia "Royal Society".  Następnie, 7.10., dotarł do zapomnianych od czasów Tasmana wybrzeży Nowej Zelandii. Jako pierwszy żeglarz opłynął te wyspy przeprowadzając badania ich przyrody oraz mieszkańców. Potem pożeglował w kierunku zachodnim, dotarł do wschodnich wybrzeży Australii, które szczegółowo prześledził i objął w posiadanie Anglii południowo-wschodnią część tego kontynentu, pod nazwą Nowej Południowej Walii. Następnie popłynął na północ, odnalazł Cieśninę Torresa, stwierdzając jeszcze raz brak połączenia między Nową Gwineą a Australią i przez Timor, Jawę i Ocen Indyjski udał się w drogę powrotną. Do Anglii dotarł 11.06.1772 roku po 4-letniej podróży.

Komentarze