Po zaledwie rocznym odpoczynku Cook został wysłany w trzecią podróż badawczą. Tym razem miał zbadać północną część Oceanu Spokojnego, a zwłaszcza wyjaśnić zagadnienie cieśniny między Azją a Ameryką, odkrytą ponownie w 1728 roku przez Beringa.
12.07.1776 roku wyprawa wyruszyła na dwóch fregatach: "Resolution" - dowodzonej osobiście przez Cooka oraz "Discovery" - pod dowództwem kapitana Clerke. Pierwszym etapem podróż była, jakżeby inaczej, Nowa Zelandia. Następnie Cook skierował się na północ, gdzie odkrył grupę wysp obecnie nazwanych Wyspami Cooka oraz znane już Hiszpanom Wyspy Hawajskie i żeglując wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej dotarł do brzegów Alaski. Stamtąd popłynął ku Kamczatce, przedostał się przez Cieśninę Beringa na wody Arktyki i dotarł do 71 st. szerokości geograficznej północnej. Sporządził nawet mapę Półwyspu Czukockiego i Alaski. Na przeszkodzie dalszej żeglugi stanęły pola lodowe, które zmusiły Cooka od odwrotu. 27.11.1778 roku wyprawa znowu zobaczyła Wyspy Hawajskie.
Żeglarze zatrzymali się tam na 3 miesiące, podczas których nawiązywano z krajowcami przyjazne stosunki. Dopiero w przeddzień odjazdu nieoczekiwanie wybuchł zatarg między wyspiarzami a marynarzami. Cook, chcąc go załagodzić, udał się na ląd z nieliczną eskortą i tam, niespodziewanie napadnięty przez krajowców, został zabity. Stało się to 14.02.1779 roku. Ciało kapitana towarzysze podróży pochowali z honorami w wodach Oceanu Spokojnego.
Po tragicznej śmierci Cooka dowództwo objął Clerke, który opuściwszy Hawaje skierował się znów ku Kamczatce w nadziei dotarcia do Europy wzdłuż północnych wybrzeży Azji. Na Morzu Arktycznym wyprawa dotarła jednak tylko do 70 st. szerokości geograficznej północnej, ponieważ także i tym razem lody zagrodziły dalszą drogę. Zawróciwszy na Kamczatkę Clerke zachorował i umarł w Pietropawłowsku. Po jego śmierci trzecim z kolei szefem wyprawy został porucznik Gore, który wzdłuż wybrzeży Chin, Indii i wokół Afryki dopłynął do Anglii. Miało to miejsce 4.12.1780 roku.
Hawaje |
Komentarze
Prześlij komentarz