Pałac Potala, Tybet

     Pałac Potala został zbudowany dla 5. dalajlamy, który w XVII wieku uczynił się duchowym i politycznym władcą Tybetu. Dla niektórych jego następców był jednak więzieniem. 

    Wznosi się na 13 kondygnacji. Jego ściany są białe, z olbrzymią ilością okien na różnych poziomach, a stoi na skalnej odkrywce geologicznej zwanej Marpori - Czerwone Wzgórze - około 90 m powyżej miasta.
    Pałac Potala został zbudowany z ziemi, kamienia i drewna, w czasach, kiedy jeszcze w Tybecie nie znano koła. Wszystkie materiały trzeba więc było transportować albo na osłach, albo na ludzkich plecach. Rozległa budowla ma ponad 1000 pokoi, mieści - podobno - 10 000 miejsc kultu i nie mniej niż 20 000 posagów. Pałac był zimową rezydencją dalajlamów do 1959 roku, kiedy to ostatni, 14 dalajlama uciekł do Indii. 
    Nazwa Potala pochodzi od sanskryckiego słowa "góra Buddy". Songcen Gampo - buddyjski król Tybetu - w VII wieku n.e. zbudował w tym miejscu pałac. On także założył w mieście wielką świątynię Dżokang. Kika stuleci później 5 dalajlama - a potem władca Tybetu - nakazał rozpoczęcie robót nad swoim pałacem w miejscu, gdzie dawniej stała królewska rezydencja.
    Gdy w 1694 roku dalajlama zmarł, pałac nie był jeszcze gotowy. 

Komentarze